Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
CHORUJE? - TO ZA CO MU PŁACIĆ


Udawanie zdrowia


Obawa, a niekiedy nawet strach przed niezadowoleniem szefa bywa tak wielki, że wiele osób ukrywa własne boleści aż do chwili, gdy zwali się z nóg rażona śpiączką cukrzycową, udarem mózgu, zawałem serca.I jakież to potem mają znaczenie ciepłe słowa pracodawcy w pożegnalnej mowie do przedwczesnego rencisty, ale także niestety i tej wygłaszanej nad otwartym grobem, że ten i ów był pracownikiem.

Dysymulacja

Dysymulacja to świadome zatajenie objawów choroby, niepełnosprawności lub nawet kalectwa, wynikające najczęściej z obawy utraty życzliwości własnego szefa. Bywa niestety i tak, że pracownik zbyt długo nieobecny przecież z usprawiedliwionych schorzeniami powodów, jest pierwszy na liście do planowanych lub nieplanowych rozstań z pracą.

Skutki dysymulacji

Konsekwencją rozmyślnego udawania zdrowia jest postępujące zaburzenie funkcji komórek, tkanek, narządów i układów każdego z nas, prowadzące w różnym czasie do powstawania wielu schorzeń oraz - co gorsze - groźnych ich powikłań, w tym również zagrażających nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Tak więc w zależności od założonych i przyjętych kryteriów wyróżniono szereg najchętniej dysymulowanych schorzeń, do których przede wszystkim należą choroby infekcyjne dróg oddechowych, zwłaszcza dotyczące diabetyków o zawsze przecież obniżonej odporności. Gorączkujący, kichający, kaszlący na prawo i lewo człowiek potrafi zarazić dziesiątki osób. Owe zdrowotne skutki dotyczą nie tylko ciała, ale i psychiki, w postaci lawinowo narastającej fali nerwic, stanów lękowych, a nawet depresji. Dysymulujący własne zdrowie człowiek, zwłaszcza ten obciążony cukrzycą, stanowi niekiedy realne zagrożenie wypadkowe w trakcie wykonywania niektórych prac.

Przykład


...
... pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.