Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
OBLICZA REFUNDACJI INSULIN


Za nami tylko cztery kraje


Całkowite koszty leczenia cukrzycy w krajach Unii Europejskiej sięgają jednej dziesiątej wszelkich wydatków na ochronę zdrowia. Szacuje się, że w Polsce jest to ok. 11 proc., czyli podobnie. Chorych jednak to nie satysfakcjonuje.


Szacuje się, że w Polsce leczonych insuliną jest co najmniej 300 tys. osób. Insulinę można podawać m.in. w brzuch, skąd wchłaniana jest najszybciej


Uczestnicy porównywali między sobą jak wygląda leczenie cukrzycy w każdym kraju: co jest refundowane, a co nie? Okazało się, że ja jako jedyna uczestniczka muszę płacić za insulinę. W każdym innym kraju Europy jest ona całkowicie refundowana. Byłam tą informacją wstrząśnięta – opowiadała na łamach listopadowo-grudniowego wydania „Pena” Martyna Neumann z Polski, uczestniczka Youth Leadership Camp 2013, obozu zorganizowanego we Włoszech przez Międzynarodową Federację Diabetyków (IDF) dla młodych diabetyków z 23 krajów.

A więc jak to jest? Prawda o refundacji leków w cukrzycy ma różne oblicza. Zwłaszcza insuliny – leku ratującego najczęściej życie. Nie jest tak źle, jak uważa się dość powszechnie, ani tak dobrze, jak zapewnia resort zdrowia.

Koniec promocji

Z końcem roku 2010 Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało koniec „leków za grosz”. Rząd przyjął Ustawę o refundacji leków. Skończyły się promocje w aptekach. Refundowany lek w każdej aptece kosztuje od stycznia 2011 r. tyle samo. Analogów insulin o przedłużonym działaniu na listach jednak wtedy jeszcze nie było. Wykazy leków refundowanych chorych na cukrzycę irytowały. Resort czynił uniki zasłaniając się a to brakiem wystarczających dowodów wskazujących na większą skuteczność kliniczną insulin analogowych od innych insulin ludzkich; a to zastrzeżeniami Europejskiej Agencji Leków wobec analogów (większość krajów Unii z powodzeniem je w tamtym czasie refundowała i nadal to czyni).

Dziś jest już dużo lepiej, choć nadal pozostajemy w tyle za Europą. Na początku roku 2012 z nowych list lekó w refundowanych  ynikało, że pacjenci płacą więcej za 38 insulin (według analizy IMS Health). Porównując dotychczas stosowane detaliczne ceny urzędowe tych insulin z nowymi cenami, wzrost cen dotyczył 20 preparatów, odpowiadających za blisko 20 proc. udziału wartościowego w rynku insulin.

Analogi częściowo refundowane

Wreszcie refundowany jest Lantus. Od połowy 2012 r. ten analog insuliny ludzkiej o przedłużonym działaniu, działający bez wyraźnego szczytu, jest refundowany osobom z cukrzycą typu 1. Tyle że w 30 procentach (chorzy insulinozależni płacili do końca 2013 r. za jedno opakowanie 74,11 zł, a obenie o 66 gr mniej). A od 1 listopada roku 2013 na listę wprowadzono Levemir - refundacją objęto diabetyków z cukrzycą typu 2. Jednakże jedynie tych, którzy leczeni są insuliną NPH (o przedłużonym czasie działania) od co najmniej pół roku i z hemoglobiną glikowaną przekraczającą poziom 8 proc., z nawracającymi epizodami ciężkich hipoglikemii, a także nocnymi niedocukrzeniami. Obecnie za 5 wkładów 3 ml płacą blisko 80 zł, o 10 zł mniej niż do tej pory (sic!).


...
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.