Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 21 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Zamknięci we własnym świecie


W Polsce rośnie liczba osób z autyzmem, jednocześnie brakuje specjalistów, którzy potrafią zdiagnozować tę chorobę. Tymczasem wykrycie jej w porę daje dużą szansę na wyleczenie.Według danych fundacji Synapsis, która od lat działa na rzecz dzieci i dorosłych z autyzmem, choroba ta dotyczy co najmniej 25 tys. dzieci i około 15 tys. dorosłych. Jest to niezwykle ważny, ale wciąż zaniedbany problem społeczny, zwłaszcza w środowiskach małomiasteczkowych i wiejskich.

Wczesne wykrycie i właściwa terapia

Jak podkreślają działacze fundacji, sytuacja rodzin, w których są dzieci z autyzmem, jest bardzo trudna. Na badanie wykrywające chorobę trzeba czekać nawet do roku. Mało jest też placówek, które leczą tę chorobę. Nie ma wyznaczonych standardów leczenia, więc trudno ocenić poziom świadczeń. Tylko wczesne wykrycie choroby (u dzieci dwu-, trzyletnich) oraz właściwa terapia umożliwiają zminimalizowanie skutków autyzmu i dają szansę na w miarę normalne, samodzielne i satysfakcjonujące życie. Niejednokrotnie pozwalają też na ujawnienie wyjątkowych zdolności artystycznych chorych osób. Wiedza na temat objawów autyzymu jest wciąż bardzo niska, nie tylko wśród rodziców, ale i wśród lekarzy rodzinnych, pielęgniarek, pediatrów. Objawy, które powinny zainteresować rodziców, to m.in. nieprzyłączanie się dzieci do zabawy z rówieśnikami, bezustanne mówienie tylko na jeden temat, manifestowanie obojętności, powtarzanie słów i dźwięków bezpośrednio po ich usłyszeniu, nieadekwatny do sytuacji śmiech.

Bransoletka pomoże rozpoznać emocje

Dzieci z autyzmem mają trudności z rozpoznawaniem emocji innych osób oraz okazywaniem swoich. Być może już wkrótce wyręczy ich w tym specjalny sygnalizator. Prawdopodobnie będzie to bransoletka, która zmieniając kolor wraz ze zmianą emocji odczuwanych przez noszącą ją osobę, pokaże czy jest ona wesoła, smutna, czy zdenerwowana. Kolor czerwony oznaczałby na przykład, że nosząca go osoba jest rozgniewana.


...
... pełny artykuł jest na 21 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.