Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Żyję, bo bioręRobią to w biurze, w szkole, w pociągu, nawet w kinie, w toalecie. Muszą podawać sobie insulinę w różnych miejscach, w rozmaitych porach dnia i nocy. Muszą też kilka razy dziennie mierzyć sobie glukometrem poziom cukru we krwi. Też w różnych, niekiedy dziwnych miejscach.

W Polsce jest ich około 300 tysięcy. Mowa o diabetykach, o osobach najczęściej z cukrzycą typu 1. Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę rozpoczęła w listopadzie 2013 roku kampanię społeczną pn. „Żyję, bo biorę”. Przygotowała ja młodzież insulinozależna.

Kampania ma zwrócić uwagę na problemy osób z cukrzycą, zwłaszcza młodych. Nie wszyscy mają pompy insulinowe, co ułatwia utrzymanie normoglikemii i pozwala na mniejszą ilość zastrzyków. Chcą obalić stereotypy pokutujące wśród społeczeństwa. Żeby ludzie nie traktowali ich jak uzależnionych, jak narkomanów. Są i tacy, którzy myślą, że cukrzycą można się zarazić, że diabetycy nie mogą uprawiać sportu, że na cukrzycę typu 1. zapada się z powodu otyłości czy jedzenia słodyczy. Chcą wyedukować społeczeństwo, aby chory w stanie silnej hipoglikemii nie był traktowany jak osoba nietrzeźwa, aby każdy przechodzień umiał i chciał takiemu diabetykowi pomóc, wiedział jak w takiej sytuacji uratować mu życie.

Młodzież skupiona wokół Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę stworzyła stronę internetową, profil na Facebooku (www.facebook.com/zyjebobiore, www.zyjebobiore.pl) i edukuje internautów. Diabetycy informują, że insulina to hormon konieczny do życia, a więc aby żyć, muszą brać. Portal mojacukrzyca.org sprawuje patronat medialny nad tą kampanią społeczną.

W realizacji spotów uczestniczył popularny aktor teatralny i filmowy Artur Dziurman (na zdjęciu - znany m.in. z telewizyjnego serialu „Klan”). Pomógł młodzieży zmierzyć się z pierwszymi zadaniami aktorskimi. Sam też wystąpił w nagraniach.
 (k-i)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.