Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
KĄPIELE HIGIENICZNE, HARTUJĄCE, LECZNICZE


Higiena ciała


W każdych warunkach przestrzeganie higieny ciała zwiększa komfort życia i zapobiega powstawaniu wielu chorób, w tym także skóry i błon śluzowych.Cukrzyca obniża naturalną odporność organizmu, stąd niezbędna jest świadomość tego zjawiska przez każdego chorego lub zagrożonego cukrzycą. Nawet zwykła codzienna kąpiel może zapobiec niektórym powikłaniom. Dotyczy to w większości chorób skóry, jak wyprzenia, czyraki, ropnie itp. Kąpiele stosowane w warunkach domowych możemy podzielić na trzy rodzaje:  higieniczne,  rekreacyjne i hartujące,  lecznicze. W naszym przypadku mniejsze znaczenie mają kąpiele hartujące, natomiast pozostałe pokrótce omówię.

Kąpiele higieniczne

Kąpiel higieniczna dotyczy całego ciała, natomiast mycie - tylko pewnych jego fragmentów, np. twarzy, rąk czy nóg.

Celem kąpieli higienicznych jest usunięcie zanieczyszczeń skóry pochodzących z naturalnych wydzielin, np. potu i łoju skórnego, a też złuszczającego się zrogowaciałego naskórka. Dzięki temu zwiększa się powierzchnia skóry biorącej udział w ogólnym oddychaniu i poprawiają się warunki wymiany gazowej tego ważnego narządu.

Kąpiel higieniczna usuwa również zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz, takie jak kurz, pył, resztki organiczne i nieorganiczne osiadające podczas wykonywania pracy zawodowej, a także inne zanieczyszczenia, na jakie naraża nas środowisko, w którym przebywamy.

Kąpiel ma również znaczenie profilaktyczne, likwiduje bowiem wspomniane już bakterie, pasożyty i grzyby chorobotwórcze. Usuwając pył i związki chemiczne zapobiegamy tak bardzo powszechnym dziś chorobom uczuleniowym - przede wszystkim, ale nie tylko skóry.

Pora stosowania kąpieli

Kąpiel lub podstawowe mycie z zasady powinno odbywać się wieczorem, kiedy po całym dniu kontaktu z zanieczyszczonym środowiskiem zmuszeni jesteśmy usunąć brud pochodzący z zewnątrz, a również pot i łój skórny zatykający pory. Stosujemy z zasady wodę ciepłą, która łatwiej rozpuszcza związki chemiczne znajdujące się na skórze.


...
... pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.