Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 21 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Jarzębino czerwona


Żyjemy otoczeni roślinami, które często zachwycają nas swoją urodą. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nie tylko cieszą one nasze oko, ale odpowiednio wykorzystane mają właściwości zdrowotne. Do takich roślin należy jarzębina.Rośnie w lasach, przy drogach, upiększa również parki. To jarząb pospolity, nazywany potocznie jarzębiną. Drzewo osiąga nawet do 15 metrów, ma pierzaste liście o ciemnozielonej barwie na wierzchu oraz szarozielonej od spodu. Kwitnie w maju i czerwcu, a owocuje od września do listopada, ale owoce potrafią utrzymać się i przez całą zimę. Mają czerwony lub czerwono-pomarańczowy kolor.

Jak zbierać jarzębinę

Surowcem leczniczym są owoce oraz kwiaty - mają one podobne działanie. Kwiaty należy zbierać w dni ciepłe i słoneczne, owoce zbiera się, gdy są już w pełni dojrzałe, w październiku lub po pierwszych przymrozkach. Po zebraniu owoce należy rozłożyć i suszyć w temperaturze 45 st. C. Po ususzeniu przekłada się je do woreczków i przechowuje w suchych miejscach – owoce łatwo chłoną wilgoć. Suszone owoce zachowują wszystkie swoje właściwości.

Co zawiera i na co pomaga

W jarzębinie znajduje się wiele cennych substancji. Wśród nich wymienić można między innymi witaminy: A, C, E, K. Owoce są szczególnie bogate w witaminę C, są także ważnym źródłem witaminy P, a obu tych witamin niektóre odmiany jarzębiny mają więcej niż jabłka czy gruszki. Dostarcza minerałów: magnezu, miedzi, potasu i sodu. Ponadto zawiera antocyjany, kwasy organiczne, gorycze, garbniki, flawonoidy, terpeny i cukry, w tym przede wszystkim fruktozę.


...
... pełny artykuł jest na 21 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.