Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
EDUKACJA ? PROBLEM CIĄGLE IGNOROWANY


Pielęgniarki najważniejszym ogniwem


Z mgr ALICJĄ SZEWCZYK, przewodniczącą stowarzyszenia Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, rozmawia Andrzej KarnowskiJakie cele przyświecały powstaniu Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii?

Stowarzyszenie powstało 7 lat temu z inicjatywy pielęgniarek i dietetyków przez wiele lat zajmujących się osobami z cukrzycą i ich rodzinami. Celem organizacji jest doprowadzenie do poprawy prewencji i leczenia cukrzycy. PFED powstała po to, żeby wypełnić lukę w terapii, zapewnić pacjentom lepszą edukację diabetologiczną, a przez to opiekę.

 

Wszystkim pacjentom?

Tak, chociaż metody muszą być dostosowane do płci i grup wiekowych pacjentów. Deklarujemy, że nasze działania skierowane są do dzieci i młodzieży, młodych dorosłych, dorosłych oraz kobiet jako przyszłych matek. Poprawa stanu zdrowia tych grup pacjentów stanowi długoterminowe cele organizacji.

 

Jak je osiągacie czy zamierzacie osiągać?

Zostało potwierdzone naukowo, że dobre wyedukowanie pacjenta to w leczeniu cukrzycy sprawa kluczowa. Toteż PFED szkoli personel medyczny, jak skutecznie edukować osoby z cukrzycą. Edukacja taka obejmuje zachowania prozdrowotne, odżywianie, samokontrolę i samoopiekę. Szczególny akcent kładziemy na edukację w środowisku wiejskim. Ważnym zadaniem jest docieranie z wiedzą diabetologiczną do szkół i przedszkoli, gdzie też przecież uczęszczają uczniowie z cukrzycą i czasem muszą podczas zajęć przyjmować leki. Prowadzimy też działalność edukacyjnowydawniczą i przygotowujemy materiały dydaktyczne, zalecenia itp.

 

Robicie to wszystko siłami społecznymi?

Oczywiście. Funkcjonowanie Federacji opiera się na społecznej pracy członków Zarządu, innych członków oraz sympatyków i pasjonatów. Dzięki wsparciu organizacji pozarządowych: naukowych – Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, stowarzyszeń pacjentów – Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz pomocy instytucji pielęgniarskich możemy angażować się w różne projekty i rozwijać działalność edukacyjną. Nie można byłoby zorganizować wielu szkoleń i konferencji, gdyby nie wsparcie finansowe firm farmaceutycznych zajmujących się również działalnością edukacyjną w diabetologii. Sądzę, że doceniają one PFED jako partnera. Znaczne wsparcie otrzymujemy też od dyrekcji Instytutu „Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka”, gdzie znajduje się siedziba PFED.

 

W dziedzinie edukacji w środowisku diabetyków i ich najbliższych do zrobienia jest jednak bardzo wiele.

Opieka diabetologiczna wymaga podejścia zintegrowanego i zaangażowania wielu specjalistów. Dlatego PFED promuje zespoły terapeutyczne w edukacji i opiece diabetologicznej. W takich zespołach powinien być lekarz, pielęgniarka, edukator, dietetyk, psycholog, rehabilitant, pracownik socjalny oraz konsultanci innych specjalności. Nie zapominajmy, że także pacjent powinien być aktywnym ogniwem zespołu – a nie biernym odbiorcą wykładów. Wówczas edukacja będzie skuteczniejsza. Dodatkowo wspiera ją działalność naukowa i badawcza PFED. Opracowuje ona też, wdraża i promuje prowadzenie programów edukacyjnych dla zespołów w zakresie opieki diabetologicznej. Organizuje konferencje naukowe i szkoleniowe, opracowuje programy kursów dokształcających, specjalistycznych, kwalifikacyjnych i specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego i prowadzi takie kursy. Podobnie jak Polskie Towarzystwo Diabetologiczne przygotowujemy i publikujemy zalecenia dla pielęgniarek i położnych dotyczące zasad postępowania w opiece nad osobą z cukrzycą.

 

Członkowie Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii uczestniczyli ponoć w warsztatach edukacyjnych w Londynie.


Pamiątkowe zdjęcie z profesorami Jeanem-Philippem Assalem i Leszkiem Czupryniakiem.


...
... pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.