Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
?Portret? zawałowca


Statystyczny zawałowiec najczęściej jest mężczyzną, ma 60?70 lat, choruje na nadciśnienie tętnicze, od lat pali papierosy, często ma cukrzycę, podwyższony cholesterol i nadwagę.WPolsce rocznie do szpitala trafia ok. 100 tys. pacjentów z zawałem. Umiera ok. 4 proc. z nich. Nie wiemy, ilu umiera w domu, zanim dotrze pomoc. To nie koniec smutnych statystyk. Po roku nie żyje już ok. 14 proc. osób, które przeszły zawał. Dlaczego? Ponieważ nie zmieniły trybu życia, jaki prowadziły przed zawałem i nadal powielają te same błędy, które do niego doprowadziły.

Na niektóre czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zawału, np. płeć czy wiek, nie mamy wpływu, na niektóre jednak pracujemy od urodzenia. Należą do nich brak ruchu, palenie, otyłość, nieleczone nadciśnienie, podwyższony cholesterol, cukrzyca. Prawie jedna czwarta osób po zawale miała już kiedyś wykonywany zabieg angioplastyki, czyli udrażniania tętnic.

Chorzy z zawałem zbyt późno zgłaszają się do lekarza, nawet ok. 2 godzin. Lepiej jednak zadzwonić niepotrzebnie niż czekać. Co powinno nas zaniepokoić? Palący ból w klatce piersiowej. Ból ten najczęściej promieniuje, trwa długo i może być przenikliwy. Może pojawić się w nietypowym miejscu, np. w okolicach lewego barku albo na wysokości przepony.

„Portret” statystycznych zawałowców przygotował na podstawie danych z prowadzonego przy Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu rejestru ostrych zespołów wieńcowych jego koordynator dr Marek Gierlotka.(bram)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.