Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ZNAMIONA PO UPALNYM LECIE


Strzeż się czerniaka


Lato mieliśmy wyjątkowo upalne. Pomimo ostrzeżeń wielu z nas nierozważnie, w porach najbardziej niebezpiecznego działania promieni słonecznych wystawiało swoją skórę na słońce.Wmiejscach piegów, przebarwień pojawiły się podejrane znamiona i plamki. Trzeba, by zbadał je dermatolog i w razie potrzeby skierował nas do odpowiedniego specjalisty onkologa.

Z czerniakiem nie ma żartów

Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry, który powstaje najczęściej w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych potocznie pieprzykami. Powszechnie uważa się, że czerniak jest najgorszym nowotworem. Ale to mit. Aż 96 proc. wcześnie wykrytych czerniaków (o grubości do 1mm) można wyleczyć. Niestety, w Polsce większość osób zgłasza się do lekarza zdecydowanie za późno. Ważna jest comiesięczna samokontrola znamion i zmian na skórze, dzięki której można wykryć czerniaka jeszcze w stadium, gdy jest on jeszcze w pełni wyleczalny.

Trzykrotny wzrost zachorowań – połowa umiera

Co roku choruje 2500 osób, a prawie połowa z nich umiera. W ciągu ostatnich 30 lat stwierdzono trzykrotny wzrost zachorowalności na czerniaka. W Polsce z czerniaka udaje się wyleczyć jedynie ok. dwie trzecie pacjentów. U jednej trzeciej choroba jest wykrywana w zaawansowanym stadium (znamię ok. 2mm). Niedawno (w dniach 24-30 maja) obchodzony był Tydzień Świadomości Czerniaka pod hasłem „Znamię! Znam je?”


...
... pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.