Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Z Działdowa do Niemiec


W dniach 24-27 czerwca diabetycy z Mazur gościli w Hesji. Powiat działdowski od 10 lat współpracuje z powiatem Hersfeld Rotenburg.


Przed pałacem Zwinger w Dreźnie - późnobarokowym klejnocie stolicy Saksonii.


Wymiana upominków. Od lewej: Horst Hannich - przewodniczący Rady Powiatu, dr med. Frank Klein - diabetolog, Władysław Kubiński - prezes Zarządu Koła PSD Działdowie.


- To uzdrowiskowe miasto powiatowe szukało przez Internet kontaktów z jakimś polskim powiatem – mówi Ludmiła Jarzynka z Miejsko-Powiatowego Koła PSD w Działdowie. – Na ich ogłoszenie odpowiedziały władze powiatu działdowskiego. W zeszłym roku grupa dziesięciu osób gościła u nas, wśród nich lekarz diabetolog oraz przewodniczący powiatu Bad Hersfeld, sam też dotknięty cukrzycą. W tym roku my odwiedziliśmy to piękne miasto uzdrowiskowe. Nasz wycieczka liczyła 56 osób chorych na cukrzycę oraz 10 przedstawicieli powiatu, władz powiatu.

Przy okazji diabetycy z powiatu działdowskiego zwiedzili inne niemieckie miasta. W Berlinie m.in. plac Aleksandra we wschodniej części miasta, codziennie odwiedzany przez 300 tys. osób, zobaczyli zabytkową Bramę Brandenburską, Reichstag, Wyspę Muzeów, pałac Charlottenburg. Odwiedzili również jedno z europejskich centrów kultury – Weimar. Spacerowali po Starym Mieście, parku, obejrzeli rezydencję Goethego. Odwiedzili też Drezno, gdzie podziwiali zamek i zespół pałacowy Zwinger, nowo odrestaurowany kościół Marii Panny, a z okien autokaru między innymi: katedrę Św. Trójcy, synagogę, Saksońską Operę Państwową.

W Bad Hersfeld diabetycy z Działdowa zwiedzili klinikę Akademickiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Justus-Liebig w Giessen. To bardzo nowoczesny szpital o profilu klinicznym z 600 lóżkami. Posiada 20 klinik i specjalistycznych oddziałów we wschodniej Hesji.Odbyło się też spotkanie z niemickimi diabetykami. Uczestniczył w nim doktor Frank Klein, diabetolog, i Horst Hannich, przewodniczacy Rady Powiatu Herfeld Rotenburg. Z działalnością PSD w Działdowie zapoznał gospodarzy prezes Wladysław Kubiński. Niemieckich kolegów obdarował 200 egz. książki „Cukrzyca bez tabu“, opatrzonej streszczeniem w języku niemieckim i tłumaczeniem rozdziału o wysiłku fizycznym.

Koło PSD w Działdowie co roku organizuje atrakcyjne wycieczki dla swoich członków. Byli już w Paryżu, Pradze, Brukseli, Budapeszcie, Kopenhadze, odwiedzili m.in. Szwecję, Litwę. Jeżdżą też po Polsce.


Nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia przed kliniką w Bad- Hersfeld GmbH Akademickiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Justus-Liebig w Giessen.(anka)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.