Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
UCHWYCIĆ W PORĘ CUKRZYCĘ CIĄŻOWĄ


Żeby nie przeoczyć!


Cukrzyca towarzyszy człowiekowi od wieków, jest chorobą przewlekłą i uciążliwą. Nie ma jednej ściśle określonej postaci. Jedną z nich, na którą w ostatnich latach zwraca się istotną uwagę jest cukrzyca ciążowa.Temat jest bardzo istotny – dlaczego? Położnicy spotykają się z pacjentkami, u których cukrzyca ciążowa nigdy nie była zdiagnozowana i leczona. Tymczasem niebadanie tych pacjentek i niewykonywanie badań diagnostycznych w pełnym zakresie, na który trzeba zwrócić uwagę to podstawowy problem.

Kolejny, to brak prawidłowo zebranego wywiadu, w którym nieuwzględnia się czynników ryzyka cukrzycy ciążowej. Częstym błędem jest zbyt późne wykonywanie doustnego testu obciążenia glukozą (test: Oral Glucose Tolerance  Test, OGTT). Lekarze zapominają, że pacjentki z czynnikiem ryzyka jak otyłość, cukrzyca w rodzinie, cukrzyca ciążowa w poprzedniej ciąży, powinny być diagnozowane już na początku I trymestru, gdyż może się okazać, iż mają do czynienia z cukrzycą typu 2. lub stanem nietolerancji węglowodanów.

Najważniejsze zagrożenia

Kolejna grupa to pacjentki, które ze względu na stosowane leczenie ( fenoterol czy glikokortykosteroidy) są zagrożone rozwojem cukrzycy ciążowej. O badaniach stężenia glukozy w tej grupie ryzyka, też często się zapomina. Konsekwencją są liczne powikłania, a do najgroźniejszych należą ciąże obumarłe.


...
... pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.