Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 13 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Edukatorzy też mówią TAK


Z mgr Beatą STEPANOW, prezesem Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, rozmawia Andrzej KarnowskiNie tylko leczenie, ale i edukacja pacjentów. Taki cel z pewnością przyświecał powstaniu Stowarzyszenia.

- Przewlekły charakter chorób stawia przed współczesnym systemem ochrony zdrowia nowe zadania. Działanie służby zdrowia nie może ograniczać się tylko do farmakologicznego lub chirurgicznego leczenia choroby. Istnieje potrzeba zespołowego działania w zakresie edukacji. Specyfika chorób przewlekłych wymaga zmiany stylu życia, kontrolowania przebiegu choroby i podejmowania samodzielnych decyzji przez pacjenta. Można zatem powiedzieć, że cukrzyca jest chorobą wymagającą krajowego systemu i programu zapobiegania, rozpoznawania, leczenia i socjalizacji. Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, poprzez koordynatorów wojewódzkich, współpracuje ze specjalistami różnych dziedzin medycyny, przedstawicielami stowarzyszeń, lokalnymi władzami samorządowymi, mediami, co dowodzi profesjonalnego podejścia do realizacji celów i planowanych projektów.

„TAK dla Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań” powiedziało Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. Dlaczego przystąpiliście do tego projektu?

- Widząc ogromną potrzebę zmian w systemie opieki zdrowotnej włączyliśmy się we wspólne przedsięwzięcie, o wielkim znaczeniu dla osób z cukrzycą, ich rodzin i całego środowiska diabetologicznego. Powiedzieliśmy TAK dla inicjatywy obywatelskiej - Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań, czyli Ustawy o cukrzycy.

Cóż istotnego zakłada Program, że SED zdecydowało się go wspierać?

- W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 mln ludzi. Cukrzyca powoduje znaczące pogorszenie jakości życia oraz przyczynia się do skrócenia czasu przeżycia chorych. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, aby w pierwszej kolejności zapobiegać lub opóźniać wystąpienie cukrzycy, a po rozpoznaniu choroby - jak najskuteczniej ją leczyć. Na każdym etapie priorytetem jest edukacja. Projekt ustawy zakłada między innymi powstanie ogólnopolskiej sieci ośrodków edukacji w cukrzycy. Edukacja pacjentów z cukrzycą jest już od dawna uważana za czynnik mający niezwykłe znaczenie dla zrozumienia oraz promowania efektywnej samokontroli tej choroby. Ważne jest, aby osoby z cukrzycą, ich opiekunowie, w każdej niepokojącej ich sytuacji mieli możliwość skontaktowania się ze swoim zespołem terapeutycznym.

Na terenie kraju musiałyby więc powstać specjalne ośrodki.

- Centra Edukacji Diabetologicznej stanowiłyby trzon edukacji we współpracy z podstawową opieką zdrowotną oraz opieką specjalistyczną. Celem długoterminowym tych ośrodków byłoby również przeprowadzanie działań profilaktycznych, mających na celu zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy, zachęcanie do aktywności fizycznej, przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia. Z własnego doświadczenia zawodowego mogę powiedzieć, że spotykam często osoby posiadające wiedzę, ale niestety pojawia się między innymi problem psychologiczny - brak motywacji, brak wsparcia ze strony rodziny, brak akceptacji samego siebie, itp. Dlatego też Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej zainicjowało powstanie Mapy Aktywnych Edukatorów©. Mapa pozwoli zlokalizować między innymi edukatora do spraw diabetologii, z którym będą mogli skontaktować się zainteresowani edukacją diabetologiczną.

Kto może zostać edukatorem?


...
... pełny artykuł jest na 13 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.