Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
PROMOCJA


Kozieradka


- nowy składnik w utrzymaniu zdrowia trzustki i wątroby - Morwa Fitokompleks dla Diabetyków


Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum L.) jest jednoroczną rośliną zielną. Owocem jest brunatny strąk o długości 15-20 cm, zawierający ok. 15 twardych, żółtobrązowych nasion o romboidalnym kształcie i silnym aromacie.

W stanie naturalnym kozieradka występuje w rejonie Morza Śródziemnego. Wysuszone nasiona lub sporządzony z nich kleik, są podawane doustnie, jako środek odżywczy, pobudzający apetyt i wspomagający trawienie w dolegliwościach przewodu pokarmowego: dyspepsjach, wzdęciach, zapaleniu błony śluzowej żołądka oraz chorobach wątroby. Są wykorzystywane również, jako surowiec o działaniu wykrztuśnym w chorobach górnych dróg oddechowych. Kataplazmy sporządzane ze sproszkowanych nasion wykazują działanie zmiękczające, łagodzące stany zapalne oraz redukujące obrzęki, stąd też stosuje się je w leczeniu drobnych urazów, stłuczeń i siniaków.

Nasiona i liście kozieradki są w Azji popularnym warzywem, a wysuszone i sproszkowane nasiona, dodawane do potraw, stanowią cenioną przyprawę. Opisana w hinduskiej księdze leczniczych surowców roślinnych Ayurweda (2500-600 p.n.e.) pod nazwą methi, kozieradka pospolita od wieków wykorzystywana jest w medycynie azjatyckiej. Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską i hinduską, nasiona methi polecane są w leczeniu cukrzycy jako środek obniżający poziom glukozy we krwi.


...
... pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.