Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
STOP DLA BRZYDKIEGO ZAPACHU


Nadpotliwość w cukrzycy


U osób z zaawansowaną cukrzycą pojawiają się dolegliwości związane z układem nerwowym. Są to objawy neuropatii czuciowej, ruchowej oraz układu autonomicznego


Gruczoły potowe umiejscowione są nierównomiernie. Najwięcej ich znajduje się na skórze stóp, głowy, czoła, pleców.


Oprócz zaburzeń ogólnoustrojowych, jak omdlenia, biegunki, trudności z połykaniem i oddawaniem moczu, neuropatia układu autonomicznego może objawiać się niekiedy nadmiernym wydzielaniem potu. Jest to lekceważone przez chorych na cukrzycę, mimo iż nierzadko bywa przyczyną poważnych kłopotów.

Maceracja naskórka

Osoby z nadpotliwością są raczej negatywnie postrzegane przez otoczenie: w pracy, autobusie, podczas kontaktów osobistych, zawodowych, intymnych. Pot niszczy buty, odbarwia odzież, która jest stale wilgotna i ma nieprzyjemny zapach. Staje się problemem estetycznym i zdrowotnym. Chorzy na cukrzycę mają najczęściej nadmierną potliwość całego ciała. Doświadczają - jak mówią dermatolodzy - masywnego pocenia. Na skutek zwiększonej wilgotności ciała następuje o znacznym nasileniu maceracja naskórka. Dotyczy to szczególnie stóp, ponieważ skarpety i obuwie utrudniają parowanie potu. Zmacerowany naskórek stwarza warunki do rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybicznych, zwłaszcza między palcami nóg.

Jak zapobiegać


...
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.