Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
JAK WSTRZYKIWAĆ INSULINĘ


Opanuj sztukę iniekcji


Niełatwo wdrożyć w życie reguły zdrowego żywienia, zredukować masę ciała, kilkukrotnie w ciągu dnia kontrolować stężenia glukozy we krwi, regularnie przyjmować leki i modyfikować dawki insuliny w zależności od poziomu glikemii i przyjmowanych posiłków.Udział pacjenta w szkoleniach i kursach na temat cukrzycy pomaga przezwyciężyć strach przed cukrzycą i pozwala choremu dostrzec, że jest on główną osobą decydującą o leczeniu choroby.

Prawidłowa technika podawania insuliny decyduje bardzo często o właściwym wyrównaniu wartości glukozy we krwi. Każdy pacjent powinien systematycznie sprawdzać swoje umiejętności samodzielnego wykonywania iniekcji insuliny oraz wyjaśniać wszystkie wątpliwości u pielęgniarki edukacyjnej lub lekarza diabetologa.

Przed przystąpieniem do wykonywania iniekcji należy zawsze umyć ręce w ciepłej wodzie z mydłem, dokładnie osuszyć dłonie oraz przygotować właściwy sprzęt (igły, pen, gaziki, ewentualnie środek do dezynfekcji) oraz insulinę. Dokładnie należy sprawdzić nazwę insuliny, zalecaną dawkę oraz datę ważności insuliny.

W warunkach domowych insulinę należy podawać wyłącznie podskórnie. Stosowanie niewłaściwych igieł lub nieprawidłowy wybór miejsca wkłucia jest przyczyną podawania insuliny w mięsień. W czasie podawania insuliny domięśniowo występuje dosyć silny ból, natomiast insulina wchłonie się wówczas bardzo szybko i może być przyczyną nagłych zmian w wartościach glikemii.

Przygotowanie insuliny przed iniekcją:

  • sprawdź datę ważności na opakowaniu
  • sprawdź wygląd insuliny; jeżeli insulina zmieniła kolor, lub obecne są w niej kłaczki, nie należy jej podawać

...
... pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.