Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
NAJWAŻNIEJSZE BADANIA


Tonometria - mierzenie ciśnienia ocznego


Prawidłowe ciśnienie gałki ocznej zależy od równowagi pomiędzy wytwarzaniem a odpływem cieczy wodnistej oka.Ciśnienia wewnątrzgałkowego nie można zbadać bezpośrednio. Dlatego o ciśnieniu panującym w gałce ocznej wnioskuje się pośrednio, sprawdzając naprężenie lub napięcie gałki ocznej przez ucisk jej ściany z zewnątrz.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego nosi nazwę tonometrii, a przyrządy do pomiaru to tonometry. Ciśnienie można mierzyć metodą impresyjną (wgłębiającą), aplanacyjną (spłaszczającą) lub metodą bezdotykową.

Wszystkie pomiary ciśnienia śródgałkowego określa się w mm Hg. Wartość prawidłowego ciśnienia ocznego jest indywidualna i zależy od wielu współistniejących czynników. Zazwyczaj ciśnienie powyżej 21 mm Hg może wskazywać na niebezpieczeństwo jaskry.

Czemu służy badanie?

Badanie służy określeniu ciśnienia ocznego. Podwyższenie ciśnienia ocznego jest jedną z głównych przyczyn groźnej choroby oka - jaskry mogącej doprowadzić nawet do ślepoty.

Niskie napięcie gałki ocznej spotyka się m.in. w stanach zapalnych naczyniówki, w cukrzycy, po urazach, w odwarstwieniu siatkówki, przy nieszczelnych ranach pooperacyjnych, w zaniku gałki ocznej itp. Wskazania do wykonania badania

  • Badanie kontrolne u osób po 40. roku życia, zwłaszcza z nadwzrocznością, kiedy gałki oczne są małe i predysponują do pojawienia się jaskry.
  • Obniżenie ostrości wzroku lub ubytki w polu widzenia.

...
... pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.