Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Trening diabetyka


Ruch, gimnastyka, spacery to najlepsze lekarstwo na wszystkie niemal schorzenia. Sport i ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają także na psychikę człowieka, odprężają układ nerwowy, odwracają uwagę od dolegliwości i zwiększają odporność na stresy, pomagają w leczeniu wielu chorób.

Wysiłek fizyczny ma też niezwykłe znaczenie dla ludzi chorych na cukrzycę. Także dla czynnie uprawiających sport, bo jak się okazuje, choroba ta wcale nie musi eliminować z uprawiania niektórych dyscyplin sportu.

Korzystny wpływ wysiłku fizycznego na metabolizm chorego na cukrzycę jest znany od dawna i wykorzystywany w jej leczeniu. Preferowane są tu indywidualne sporty połączone z dynamicznym ruchem o umiarkowanym nasileniu, który można w każdej chwili przerwać bez zakłócania treningu.

U chorych z cukrzycą, wysiłek fizyczny, nie powinien wywoływać częstości skurczów serca powyżej 140/1 min jeśli przekracza 160/1 min., należy trening przerwać. Bezpieczna liczba zajęć w tygodniu powinna wynosić od 3 do 5, po 30-60 minut, najlepiej zawsze o tej samej porze dnia.

Ważnym jest, by podczas treningu nie dopuścić do wystąpienia hipoglikemii. Specjaliści zalecają m.in.: spożycie niewielkiego posiłku na 30-60 minut.

Przed zamierzonym wysiłkiem, unikanie wyczerpujących ćwiczeń w okresie maksymalnego działania insuliny, zmniejszenie dawki insuliny, która działa w okresie wykonywania wysiłku, wstrzykiwanie tego hormonu w miejscach odległych od ćwiczących mięśni (np. ramię, brzuch, okolica międzyłopatkowa) oraz unikanie alkoholu i leków, które u chorych mogą pogłębiać hipoglikemię.

Dość skomplikowane, chociaż bardzo ważne jest określenie dodatkowego posiłku i dawki insuliny w trakcie ćwiczeń czy w czasie udziału w zawodach sportowych.

„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.