Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Zmętnienie soczewki czyli zaćmaZmętnienie soczewki, zwane powszechnie kataraktą, powoduje postawanie niewyraźnego, przymglonego obrazu, a w skrajnych sytuacjach utrudniającego bezpieczne poruszanie się. Zmętnienie soczewki to efekt zagęszczenia jej struktury w procesie fizjologicznego starzenia się całego organizmu. Prawidłowa soczewka umożliwia przystosowanie zdrowego oka do ostrego widzenia z daleka i bliska, czyli akomodacji. Zdolność akomodacji zmniejsza się po 40. roku życia. Pierwszymi objawami zmian w soczewce są trudności w dostosowaniu oka do łatwego przeniesienia wzroku z przedmiotów bliskich na dalekie i odwrotnie. Obserwuje się także spadek ostrości widzenia na odległość i w trakcie czytania. Ostrości tej nie można poprawić żadnymi szkłami korekcyjnymi.

Przymglone widzenie daje uczucie widzenia przez brudne okulary. Oprócz tego objawu daje znać następny, tj. uczucie podwójnego widzenia jednym okiem. Początki zmętnień, a więc delikatnego przymglenia mogą pojawiać się już około 40. roku życia, najczęściej manifestują się po 60. Czasem zmętnienia soczewki oka są tak intesywne, że zauważa się białą przesłonę w świetle dziennym.

Rodzaje zaćmy

WRODZONA zauważalna w momencie narodzin - to następstwo zaburzeń genetycznych. Pierwszym objawem jest biała źrenica. Czynnikami powodującymi mogą być przebyte przez matkę choroby zakaźne.


...
... pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.