Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
5000 metrów nad poziomem cukru


Przez dwa dni przemaszerowano 42 kilometry. Trasa prowadziła z Krościenka, przez Lubań i dalej do Przełęczy Knurowskiej, a następnie uczestnicy wyprawy weszli na Turbacz i zeszli do Nowego Targu.


Rekrutację przeprowadzili doktor Andrzej Gawrecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu oraz mój mąż profesor Tomasz Klupa z Kliniki Chorób Metabolicznych w Krakowie – informuje mgr Teresa Benbenek-Klupa, edukatorka diabetologiczna. - Obydwaj lekarze znają swoich pacjentów i wiedzą kto z nich aktywnie i regularnie uprawia sport, utrzymując przy tym dobre wyrównanie cukrzycy. Można powiedzieć, że należało spełnić trzy zasadnicze warunki: być aktywnym, mieć dobrze wyrównaną cukrzycę oraz chęć przystąpienia do takiej wyprawy. Nie było naboru osób przypadkowych, gdyby ktoś miał chęci, ale źle leczoną cukrzycę, nie mógłby wziąć udziału w wyprawie.

Dobre wyrównanie glikemii

Kandydaci musieli spełniać warunek ogólnie dobrego wyrównania glikemii (HbA1c w granicach 6-7%), wyrównania stężenia lipidów i ciśnienia tętniczego krwi. Zakwalifikowani umieli sobie radzić z cukrzycą podczas wielogodzinnej aktywności ruchowej. Oczywiście nie bez znaczenia była wiedza na temat indywidualnego przygotowania kondycyjnego i sprzętowego do wędrówki po górach.

Przez dwa dni dwadzieścia osób z cukrzycą typu 1. i pięć zdrowych - w wieku od 25 do 47 lat - z Krakowa, Poznania, Opola i innych miast pokonało 13 i 14 września dystans równy biegowi maratońskiemu. Przejściu trasy „Maratonu Gorce”, która prowadziła z Krościenka do Nowego Targu towarzyszyło oczywiście indywidualne mierzenie poziomu cukru we krwi, regulowanie pomp insulinowych, wstrzykiwanie insuliny. W zależności od wyników uzupełniano dietę dodatkowymi posiłkami z węglowodanami. Na wszystko miał dyskretne baczenie zespół medyczny.


...
... pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.