Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Kamienie milowe


Papirus z 1550 r. p.n.e. odkryty w Tebach przez Georga Ebersa w 1873 r.


N.C.Paulesco


Besting i Banting przed budynkiem medycznym, prawdopodobnie wykonane latem 1921 r.


Jedyne znane zdjęcie (z roku 1936), na którym udało się uwiecznić jednocześnie trzech odkrywców. Stoją od lewej: J.B. Collip, Ch.H. Best, (oraz jedyna kobieta - F.N. Starr) i A.G. Banting


- W 2696 r. p.n.e. w fundamentalnym dla chińskiej medycyny dziele zatytułowanym „Huang-di Nei jing Su wen“, czyli „Traktat o medycynie z czasów cesarza Huanga“, cukrzyca została tam nazwana „chorobą pragnienia“.

- Trzy tysiące lat później lekarz Tching-Tchong-King stwierdził, że chory na cukrzycę wypija dużo wody, ale niemal całą wydala. Jego następcy zauważyli też, że chorobie często towarzyszą infekcje skóry.

- W latach 2500-600 p.n.e. o cukrzycy pisali autorzy podręcznika medycyny staroindyjskiej „Sahitas“. Wymienili aż 20 objawów choroby, wśród nich „przyciągający owady“, czyli słodki smak moczu chorego.

- W 1873 r. niemiecki uczony Georg Ebers odkrył w Tebach papirus z 1550 r. p.n.e, który dziś można oglądać w Muzeum Uniwersytetu w Lipsku. Wśród opisów wielu schorzeń i przepisów na leki jest w nim wzmianka o cukrzycy jako o chorobie charakteryzującej się usilnym pragnieniem i częstym oddawaniem moczu. Za autora tego opisu uznaje się lekarza i kapłana Imhotepa, który żył w trzecim tysiącleciu przed naszą erą i któremu z czasem zaczęto w Egipcie oddawać cześć boską.

- Żyjący między 30. a 90. r. n.e. Areteusz z Kapadocji nazwał cukrzycę „diabetes“, co znaczy kanał lub przepływ. Cukrzyca jest zadziwiającą chorobą polegającą na zanikaniu ciała i przechodzeniu jego treści do moczu rozwój choroby jest stopniowy, lecz krótkie jest życie tego, u którego rozwinie się gwałtownie. Jego pragnienie jest duże, lecz nie ma sposobu, aby je zaspokoić. Wargi jego pękają, a ciało schnie... - pisał Areteusz.

- Sto lat później słynny rzymski lekarz Klaudiusz Gallen dostrzegł związek między cukrzycą a uszkodzeniem nerek, choć nie umiał wyjaśnić jego natury.

- Żyjący na przełomie X i XI wieku n.e. wybitny uczony arabski Awicenna, pisał, że mocz cukrzyka jest „ciężki, szybko schnący i słodki“. Roli, jaką w cukrzycy odgrywa trzustka, omal nie odkrył rodak Paracelsusa Johann Conrad Brunner, który w 1688 r. napisał, że gdy psu usunie się ten organ, to ma większy apetyt i pragnienie. Uznał jednak, że spostrzeżeniu temu nie warto poświęcać specjalnej uwagi.


...
... pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.