Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
JAK ROZPOZNAĆ


Kaszel przewlekły


Przewlekły kaszel - to znaczy trwający dłużej niż trzy tygodnie - jest pierwszym objawem obturacyjnej choroby płuc (POChP) występującej u palaczy.Na wiele lat wyprzedza on inne, groźne dla życia objawy tej choroby. Jednocześnie kaszel jest bardzo częstym objawem wielu innych chorób i stwierdzenie przewlekłego nie oznacza, że osoba kaszląca jest chora na POChP. Najczęściej przewlekły kaszel jest spowodowany przez wolno „gojące“ się ostre zapalenie oskrzeli.

Z przeziębienia

W zimowo-wiosennych przeziębieniach prócz nosa i gardła infekcje atakują też często oskrzela. Ostre zapalenie oskrzeli jest nagłą chorobą, charakteryzującą się gorączką i suchym męczącym kaszlem, powodującym w pierwszych 2-3 dniach choroby ból za mostkiem. W następnych dniach kaszel staje się „wilgotny“. W oskrzelach pojawia się płynna wydzielina, która podczas kaszlu jest usuwana z płuc. Gorączka ustępuje, kaszel łagodnieje i nie powoduje bólu. Całkowite ustąpienie kaszlu i choroby następuje między 7. a 14. dniem. - U niektórych osób kaszel wydłuża się nawet do 6 tygodni - tłumaczy prof. Jan Zieliński, koordynator Programu „Głęboki Oddech“. Przyczyn może być kilka. Zimne powietrze, zanieczyszczenie powietrza w wielkich miastach, w których tysiące samochodów wyrzuca z rur wydechowych bardzo szkodliwy dla oskrzeli dwutlenek siarki oraz palenie papierosów przedłużają kaszel. Jeśli trwa dłużej niż 6 tygodni, należy zasięgnąć porady lekarza.


...
... pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.