Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ROZMOWA Z AUTORYTETEM


Kluczem jest profilaktyka


Z prof. zw. dr. hab. med. JANEM TATONIEM z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezesem Towarzystwa Edukacji Terapeutycznej, rozmawia Andrzej Karnowski


Liczby określające chorobowość z powodu cukrzycy są bardzo duże i ciągle się zwiększają.

- Cukrzyca jest narastającą epidemią na świecie. Według 6. wydania Diabetes Atlas IDF (Międzynarodowej Federacji Cukrzycowej), chorobowość z powodu cukrzycy wynosi w Polsce ok. 10 proc. w populacji 20-79 lat. To jest prawie 2,5 mln osób, z tego ok. 30 proc. ma cukrzycę nierozpoznaną, nieleczoną. To są olbrzymie liczby. Przewiduje się ich dalszy wzrost w następnych latach. Obok tego istnieje zagadnienie osób z wysokim ryzykiem zachorowania na cukrzycę.

Czyli tzw. stanu przedcukrzycowego.

- Według IDF, liczba osób ze stanem przedcukrzycowym w Polsce jest bardzo wysoka, wynosi ok. 5 mln. A więc epidemia obejmuje cukrzycę, problem cukrzycy utajonej i problem ryzyka. Wszystkie te problemy razem wzięte upoważniają do stwierdzenia, że cukrzyca i jej problemy stały się jednym z głównych zadań dla systemu opieki społecznej na świecie, w Europie i w Polsce. Podkreśla to np. specjalna rezolucja Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uznała ona cukrzycę za światową klęskę. Obok cukrzycy jako zaburzenia metabolizmu istnieją specyficzne powikłania dotyczące wszystkich typów cukrzycy. Problem cukrzycy ma jakby dwa rozdziały. Pierwszy to są zaburzenia metaboliczne – te na co dzień ostro występujące nieprawidłowości metabolizmu, które umiemy za pomocą obecnie dostępnych środków – jak to mówimy – wyrównać, czyli kontrolować. W związku z tym leczenie daje w cukrzycy tzw. „zdrowie uwarunkowane” codziennym leczeniem.

Czym uwarunkowane?

- Aktywnym leczeniem i współpracą lekarza z pacjentem. To jest jeden rozdział. A drugi, jeszcze bardziej znaczący, to jest ryzyko swoistych, przewlekłych powikłań cukrzycy. To są choroby, które powoduje cukrzyca. Po pierwsze są to choroby naczyniowe powodujące zagrożenie ślepotą, niewydolnością nerek, chorobę niedokrwienną serca, także z zawałem i niewydolnością serca, udar mózgu i także miażdżyca tętnic kończyn dolnych, zagrożonych z tego powodu amputacją. Drugi kierunek powikłań stanowi neuropatia cukrzycowa, uszkodzenie układu nerwowego, obwodowego i także centralnego. To są „palące” problemy profilaktyki.

Chciałbym, aby nasza rozmowa skoncentrowała się na problematyce związanej z tzw. zespołem stopy cukrzycowej.


...
... pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.