Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
DIABETICA EXPO 2014


Lekarze z pacjentami w ofensywie


Po raz 18. lekarze i pacjenci gościli w Toruniu na Diabetica Expo. W odnowionej auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w dniach 26-27 września w Ogólnopolskim Sympozjum Diabetologicznym i w XII Ogólnopolskim Forum Profilaktyki i Leczenia Otyłości uczestniczyło ok. 1000 osób.


Goście Diabetica Expo 2014 na stoisku ?Pena? korzystali z okazji do pozyskania najnowszego numeru naszego dwumiesięcznika.


Wszystkie stoiska kilkudziesięciu wystawców cieszyły się dużym zainteresowaniem.


Kto chciał mógł wysłuchać co najmniej kilkunastu referatów.


Melani Stephenson z Cardiff (z lewej) mówiła m.in. o zmaganiu się z chorobą i ze sportem.


Podczas sympozjum do wrześniowej konferencji Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) odniósł się prof. dr hab. Jacek Sieradzki. To forum gromadzi ok. 18 tys. lekarzy z całego świata. Zjazd w Wiedniu wykazał duży postęp w medycynie i lecznictwie cukrzycy – stwierdził diabetolog z Krakowa. Tymczasem w Polsce wciąż czekamy na postęp w refundacji leków przeciwcukrzycowych, zwłaszcza inkretynowych.

Bardzo krytycznie do działań, albo raczej ich braku, w zakresie poprawy leczenia cukrzycy wyrażał się prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Andrzej Bauman zarzucił ministerstwu brak zainteresowania problematyką diabetologiczną. Stwierdził, że w resorcie zdrowia nie ma z kim rozmawiać na temat leczenia chorych, zapobiegania powikłaniom cukrzycowym i opieki diabetologicznej.

W podobnym tonie wypowiadał się prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego: - Wszyscy byliśmy świadkami oburzających zachowań, braku zrozumienia dla ogromniej rzeszy chorych, braku zrozumienie problemu cukrzycy. I nie bierze się to stąd, że w Ministerstwie Zdrowia nie pracują lekarze. Są różne zewnętrzne uwarunkowania, często czysto polityczne lub biznesowe, które powodują, że dla ministerstwa cukrzyca nie była i nadal nie jest żadnym priorytetem…

Zalety narodowego programu

Profesor najwięcej miejsca w swoim wystąpieniu na sympozjum poświęcił „Narodowemu Programowi Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań”. Przedstawił genezę jego powstania. – Urodził się pomysł w formie programu, którego nazwę w tej chwili trochę rozszerzyliśmy. Mówimy o Ustawie o cukrzycy. Narodowe programy mają jedną bardzo dużą zaletę: pieniądze na rozwój danej dziedziny idą poza NFZ-tem. Ministerstwo na mocy uchwały sejmowej ma w budżecie konkretne pieniądze na określony cel. W przypadku kardiologii na przykład jest to 200 mln zł rocznie. I my chcemy wkroczyć na taką drogę – zapewniał prezes PTD.


...
... pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.