Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Nowy oddział geriatrii


W łódzkim III Szpitalu Miejskim im. K. Jonschera w Łodzi uruchomiono 13 listopada zmodernizowany oddział geriatrii, wyspecjalizowany w leczeniu seniorów i diabetyków.Są w nim hospitalizowani pacjenci wymagający interdyscyplinarnej terapii, cierpiący jednocześnie na kilka przewlekłych chorób. Gruntowny remont objął na razie część oddziału, do odnowienia pozostało jeszcze jedno skrzydło.

Jak podkreśliła p.o. dyrektora szpitala Iwona Bednarek, oddziały geriatryczne są w Łodzi potrzebne, ponieważ populacja miasta się starzeje. Dyrektor przytoczyła prognozy GUS, z których wynika, że w r. 2035 odsetek osób po 65. roku życia wzrośnie w Polsce z 14 do 32 proc.

- Już teraz należy zadbać o rozwój usług medycznych, uwzględniających specyficzne potrzeby seniorów. U osób starszych nawet zwykła infekcja może spowodować niewydolność nerek, krążenia, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Po kilku dniach leżenia pacjent jest unieruchomiony i wymaga pomocy rehabilitanta – dodała.

Jak wynika z analiz GUS (2013 r.) odsetek seniorów w woj. łódzkim wynosi obecnie 16 proc. i należy do najwyższych w kraju. Łódź należy do miast, w których - według demografów - w ciągu najbliższych pięciu lat znacząco przybędzie mieszkańców w starszym wieku. Jednocześnie GUS wykazuje, że łodzianie po 65. roku życia mają przed sobą najkrótszy (w porównaniu z mieszkańcami innych regionów) okres życia - mężczyźni średnio 14,7 lat, a kobiety 19,2 lat.

Nowy, 19-łóżkowy oddział chorób wewnętrznych, geriatrii i diabetologii jest przystosowany do specyficznych potrzeb osób w podeszłym wieku. Został wyposażony m.in. w łóżka z antyodleżynowymi materacami, których zakup sfinansowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Ordynator oddziału dr Anna Rżanek zaznaczyła, że w dwóch oddziałach wewnętrznych i geriatrii szpitala Jonschera przy ul. Przyrodniczej odsetek hospitalizowanych seniorów wynosi aż 70 proc. Pacjenci, którzy do nas trafiają mają wiele chorób jednocześnie i cierpią na niepełnosprawność spowodowaną procesami starzenia. Obecnie mamy bardzo wielu pacjentów po 90. roku życia - podkreśliła.Źródło: Autor: PAP, Dziennik Łódzki/Rynek Seniora
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.