Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
HISTORIA ODKRYĆ W PIGUŁCE


Ostatnie ogniwo odkrycia insuliny


Wydarzenia w Toronto w 1921 roku bardzo ciekawie opisał Michael Bliss w książce pt. ,Discovery of Insulin? (Odkrycie Insuliny). Tam m. in. można przeczytać o pierwszym człowieku, na którym wypróbowano ekstrakt insuliny, uzyskany przez Bantinga i jego zespół.


Teodor Ryder jako dziecko przed i po leczeniu insuliną


Teodor Ryder w wieku starszym


Był to 14-letni Leonard Thompson. Iniekcję „15 ml mętnej brązowej cieczy“ dokonano w styczniu 1922 roku. W marcu 1922 r. kanadyjskie czasopismo medyczne opublikowało autorski raport o pierwszych rezultatach tego doświadczenia. Konkluzja brzmiała: „Cukier we krwi wyraźnie bywa zredukowany do normalnej wartości, ciałka acetonu znikają poprzez mocz. Można zaobserwować zasadniczą poprawę kondycji pacjenta, wzrasta siła fizyczna“. Dołączone zdjęcia pokazywały w ramionach matki dziecko ważące 6,8 kg i tego samego pacjenta po siedmiu tygodniach pobierania insuliny, gdy jego waga wynosiła już 13,6 kg.

Czasopisma medyczne Ameryki, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec szybko upowszechniły to wspaniale odkrycie. Jak pisze brytyjski ,,Practical Diabetes“ (nr 4/95): Ta wieść o odkryciu insuliny dotarła również do rodziny Ryderów, mieszkających w północno-wschodnim stanie USA New Jersey. Byli bardzo zainteresowani informacją, gdyż u ich synka Teda – urodzonego w 1916 roku – lekarze od niemowlęctwa spostrzegali symptomy cukrzycy: nadmierne oddawanie moczu, ciągłe pragnienie i gwałtowną utratę wagi. Diagnoza jednoznacznie stanowiła wyrok śmierci, wszak jedynym sposobem leczenia tych pacjentów, którzy stracili zdolność właściwej przemiany materii, było ograniczenie jedzenia. Takie niedożywienie mogło pacjentom przedłużyć życie o rok lub dwa, powoli jednak doprowadzało do głodowej śmierci.


...
... pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.