Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 13 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Pionier z Bostonu


Dr Elliott Joslin


Joslin Diabetes Center powstało ponad 100 lat temu w Bostonie jako prywatna klinika. Z czasem stało się przodującym w świecie ośrodkiem leczenia i badań nad cukrzycą.


Kiedy dr Elliot P Joslin, absolwent Uniwersytetu Yale, zaczynał praktykę lekarską jesienią roku 1898, wiedza na temat cukrzycy była nader skromna, a skuteczność leczenia niewielka. Co prawda J. von Mering i O. Minkowski zdążyli już udowodnić, że objawy diabetes mellitus pojawiają się po operacyjnym usunięciu trzustki u psów, ale nie przekładało się to jeszcze na praktyczne efekty, w postaci wyciągów z wysp trzustki do celów leczniczych. Na odkrycie insuliny przez F Bantinga i H. Ch. Besta chorzy i lekarze musieli poczekać ponad 20 lat.

Mimo skromnej wiedzy na temat cukrzycy dr Joslin odnosił sukcesy w leczeniu. Prowadził dokumentacje pacjentów: zapisywał m. in. masę ich ciała, zalecał ćwiczenia fizyczne, rygorystyczne przestrzeganie diety. Dzięki temu diabetycy z cukrzycą typu 2. mogli żyć latami, aż do czasu pierwszej poważniejszej infekcji, jako że wtedy nie było jeszcze antybiotyków. Oczywiście osoby dotknięte cukrzycą typu 1. nie miały w tamtych czasach takiego szczęścia.


...
... pełny artykuł jest na 13 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.