Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
OD REDAKCJI


Połowa z nas nie ufaLekarz niedawno zmarłej bardzo popularnej i lubianej aktorki opowiedział mediom o jej zmaganiach z chorobą nowotworową. Powiedział za dużo. Zapomniał o Kodeksie etyki lekarskiej, zapomniał, a może nie wiedział, że medycyna to nie tylko wiedza, doświadczenie, ale także bardzo bliskie spotkanie z drugim człowiekiem, który powinien ufać lekarzowi. Ale czy ufa?

Polacy przestają ufać lekarzom. Z badań przeprowadzonych w latach 2011-2013 w ramach International Social Survey Programme (ISSP), realizowanych w 29 krajach przez instytuty naukowo-badawcze, wynika, że w rankingu zaufania Polska jest na 25. miejscu. Jedynie niespełna co czwarty pacjent wychodzi z gabinetu zadowolony z wizyty u lekarza – informuje Fundacja „My Pacjenci“. Zaufaniem darzy lekarzy mniej niż połowa respondentów z Bułgarii, Rosji i Polski. Zamykamy ten ranking z 43-procentowym wskaźnikiem. Czyli ponad połowa z nas nie ufa dziś lekarzom. Daleko nam do Szwajcarii, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Francji, czy nawet Turcji, w których to krajach poziom zaufania sięga od 83 do 75 proc.

Środowisko lekarskie dobrze o tym wie. Czy wie dlaczego pacjenci tracą zaufanie do nich? Czy jest zażenowane tymi gorszącymi wskaźnikami? Czy ma świadomość, że w interesie pacjentów jest ufanie lekarzowi? Czy zna wagę maksymy „Omnia procedit ex amore” („Wszystko wynika z miłości”), wie, że lekarza – jak twierdzi prof. Jan Tatoń - „obowiązuje nadzieja na ocalenie chorego i walka o jego życie do samego końca, choćby dlatego, aby chory mógł do końca utrzymać zaufanie”?

Wyniki tego sondażu muszą martwić wszystkich. Nie da się ich usprawiedliwić postawą ministerstwa, bezdusznym pilnowaniem wydatków NFZ – z czym bywa utożsamiany lekarz. Trudno je wytłumaczyć niekiedy arogancją lekarzy, zdarzającą się ich niekompetencją. Nie da się jednoznacznie wskazać przyczyn spadającego zaufania do całej służby zdrowia, zwłaszcza publicznej.

Środowisko jednak dobrze wie, czego oczekują pacjenci: stawiania szybkich, właściwych diagnoz, skutecznego odpowiedzialnego leczenia ich schorzeń, postaw zwiększających, również subiektywnie poczucia zdrowia, oceny jakości życia z punktu widzenia medycyny.

Lekarz Antoni Czechow, którego wielkość wyznaczyła przede wszystkim literatura, stwierdził: „Człowiek lubi porozmawiać o chorobach, a tymczasem to najmniej ciekawy aspekt jego życia“. Może zatem dla pokrzepienia serc w zderzeniu na linii lekarz - pacjent, zauważmy, na własną pociechę, że niekiedy warto na chwilę zapomnieć o chorobie, o lekarzach. Ale tylko na chwilę.Andrzej Karnowski
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.