Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
BLASKI I CIENIE TRANSPLANTACJI WYSEPEK I TRZUSTKI


Przeszczepy nie dla każdego


W trakcie pierwszego na świecie udanego przeszczepu wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka z użyciem endoskopu. Przeprowadził go polski zespół chirurgów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. Od lewej stoją: dr hab. med. Michał Wszoła, dr n. med. Andrzej Berman i prof. dr hab. med. Artur Kwiatkowski.


Mimo to nie wszystkim jednak te właściwe zachowania gwarantują życie z cukrzycą bez powikłań.

- Niestety nawet tak dobre zachowania prozdrowotne u części chorych nie są w stanie zahamować rozwoju wtórnych powikłań cukrzycy. Jest grupa pacjentów, u których o wiele częściej dochodzi do chorób oczu, kilkanaście razy częściej dochodzi do chorób nerek, mikro- i makroangiopatii , chorób układu krążenia… Jeżeli to wszystko zsumujemy, to okazuje się, że oczekiwana długość życia tych chorych jest o około 30 proc. krótsza w stosunku do zdrowej populacji. Dodatkowym problemem są hipoglikemie. Jak pokazują statystyki, około 6 proc. zgonów w cukrzycy jest następstwem ciężkiej hipoglikemii. Według statystyk, w Polsce rocznie ok. 10 tys. osób ma ciężką hipoglikemię, w wyniku czego blisko stu umiera.

I dla tych pacjentów ratunkiem może być transplantologia?

- Transplantologia daje możliwości przeszczepienia trzustki, a w przypadku niewydolności nerek – również przeszczepienie nerki albo z trzustką, albo z wyspami trzustkowymi. Obecnie w Polsce cztery ośrodki wykonują przeszczepienia trzustki: trzy w Warszawie – Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantologii Szpitala Dzieciątka Jezus, w której pracuję, kierowana przez profesora Andrzeja Chmurę, Klinika Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW, Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Naczyniowej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego na ul. Banacha oraz Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Katowicach.

W Polsce jednak tych przeszczepów trzustki wykonuje się niewiele.

- Na świecie liczba przeszczepów trzustek jest dosyć stabilna. Waha się w granicach dwóch i pół tysiąca rocznie. I nie widać tu tendencji wzrostowej. W Europie na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się niewielki wzrost, ale liczba przeszczepień nie przekracza rocznie granicy 300. W Polsce wykonuje się od 20 do 40 transplantacji trzustki (najczęściej wraz z nerką) rocznie.

Nie każdemu kto chce można przeszczepić trzustkę. Jakie są tu wskazania?


...
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.