Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Sto lat insuliny


Rok 1923. Produkcja insuliny


W styczniu 1922 r. do szpitala dziecięcego w Toronto przyjęto chorego na cukrzycę chłopca, Leonarda Thompsona. Był w stanie śpiączki ketonowej. Uratowano mu życie wstrzykując insulinę. Zaledwie 3 lata po jej odkryciu, w 1924 roku Polska, jako jeden z pierwszych krajów na świecie, rozpoczęła produkcję insuliny w Państwowym Zakładzie Higieny. Insulinę produkowano z trzustek wieprzowych a potem z trzustek wołowych, bo były jeszcze większe. Insulinę zaczął produkować słynny biochemik i odkrywca witamin Kazimierz Punk. W ciągu dziewięćdziesięciu lat od odkrycia insuliny w 1956 r. Brytyjczyk Frederick Sanger znalazł sposób na zbadania struktury insuliny. Dwa lata później otrzymał za to nagrodę Nobla. Odkrycie Sangera sprawiło, że w latach osiemdziesiątych zaczęto produkcję insuliny ludzkiej wytwarzając ją z użyciem bakterii Escherichia coli albo z pomocą drożdży. Mniej więcej w tym samym czasie pacjenci zaczęli podawać insulinę penami czyli dozownikami insuliny.

Wynalazkiem ostatnich lat są analogi insulin, czyli zmodyfikowane przez inżynierię genetyczną ludzkie insuliny, których działanie przypomina aktywność insuliny produkowanej przez zdrową trzustkę. W 1995 roku insulinę stosowano u 267 tysięcy osób w Polsce i ok. 30 mln ludzi na całym świecie. Dziś cukrzyca przybrała rozmiary epidemii i choruje na nią około 40-60 mln ludzi , z czego 2 mln w Polsce.

„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.