Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
To też cię uodporni


Niezależnie od pory roku możemy korzystać z wielu owoców i warzyw bogatych w naturalne witaminy.


W okresie zimowym warto uzupełniać niedobór witamin gotowymi preparatami. Przed zakupem poradźmy się lekarza lub farmaceuty.


Dr n. med. Wanda STANKIEWICZ, ekspert Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie:

- Po kompleksowy zestaw witamin i składników mineralnych warto sięgnąć, gdy nie jesteśmy pewni, czy odżywiamy się prawidłowo, a zwłaszcza gdy dręczą nas częste infekcje, zaburzenia gojenia, nawracające zapalenia błon śluzowych czy złe samopoczucie. Oczywiście, po wykluczeniu innych przyczyn tych dolegliwości przez lekarza. Także jeśli nie odczuwamy żadnych nieprawidłowości, warto wspomóc nasz organizm składnikami, które są mu potrzebne. Dobrze jednak zasięgnąć rady swojego lekarza czy farmaceuty.

Lekarze zachęcają do korzystania z preparatów witaminowo-minerałowych szczególnie w okresie przesilenia zimowo-wiosennego. Dlaczego?

- Okres zimy to czas naturalnych zmian klimatycznych, który sprzyja infekcjom i przeziębieniom. Również dlatego, że w tym okresie nasze pożywienie jest zubożone, gotowane, przez co pozbawiane niestety składników mineralnych i witamin, wzmacniających odporność. Ponadto leki przyjmowane regularnie, np. środki antykoncepcyjne, uspokajające czy antybiotyki mogą zaburzać przyswajanie i magazynowanie witamin w organizmie. Warto więc wzmocnić się teraz witaminami i składnikami mineralnymi, korzystając także z preparatów wielowitaminowych dostępnych na rynku farmaceutycznym, które kompleksowo uwzględniają potrzeby organizmu. W swoim składzie zawierają często ponad 30 witamin i składników mineralnych.

W aptekach jest wiele takich preparatów. Jak wybrać te najbardziej właściwe?

- Kompozycje różnych witamin dobrane są w proporcjach odpowiadających różnym, indywidualnym potrzebom naszych organizmów. Są więc zestawy uniwersalne, a także dobrane dla dzieci i młodzieży (z uzupełnieniem w zawartość żelaza i wapnia), dla osób aktywnych fizycznie (np. sportowców, wykonujących ciężką prace fizyczną), dla kobiet, dla kobiet w okresie ciąży oraz dla osób starszych. Możemy więc - konsultując się z lekarzem czy farmaceutą -dobrać witaminowe i mineralne preparaty do naszych indywidualnych potrzeb, wynikających z wieku, płci i stanu zdrowia.

Zaletą tych preparatów jest też łatwość korzystania. Zwykle wystarcza jedna drażetka dziennie, zawierająca właściwe proporcje różnych składników. Taki układ wpływa też korzystnie na lepsze wchłanianie witamin i optymalne wykorzystanie ich przez organizm. Warto tu wspomnieć, że w naszym, często wysoko przetworzonym pożywieniu, zawartość niezbędnych witamin ulega znacznemu obniżeniu w technologicznym procesie przetwarzania.

„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.