Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ŚWIAT PRZEZ DOTYK


Zwyrodnienie plamki oka


Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD*) jest chorobą atakującą plamkę żółtą - bardzo istotny element oka.Leży ona w centralnej części siatkówki, na dnie oka i odpowiada za wyraźne i szczegółowe widzenie np.: rozpoznawanie numeru autobusu, widzenie szczegółów twarzy osoby, z którą rozmawiamy.

AMD jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku wśród ludzi po 50. roku życia.

Wystąpienie choroby może stwierdzić jedynie lekarzspecjalista, który oprócz podstawowych badań okulistycznych zleca badania szczegółowe. Diagnozowanie i leczenie nie są proste choćby dlatego, że AMD posiada dwie postaci, tak zwaną postać ’’mokrą’’ oraz ’’suchą’’. Postać ’’sucha’’ jest typowa dla większości starszych pacjentów, u których wystąpiły zmiany zwyrodnieniowe na dnie oka. Światłoczułe komórki plamki żółtej ulegają u nich stopniowej degeneracji, co rzutuje na jakość widzenia centralnego. „Mokra’’ dotyczy znacznie mniejszego odsetka osób, jednak częściej jest przyczyną mogącą doprowadzić do ślepoty. Wiąże się ona z powstawaniem nieprawidłowych naczyń krwionośnych pod siatkówką.

Test Amslera

Podczas rutynowych badań kontrolnych osoby starsze zgłaszające problem "krzywienia" widzianego obrazu mają wykonywany test Amslera, który w prosty sposób można wykonać w warunkach domowych. Wystarczy kartka papieru w kratkę oraz ołówek. W centralnej części kartki na zbiegu linii poziomej i pionowej należy zrobić wyraźną kropkę, następnie umieścić kartkę na wysokości wzroku w wygodnej /jak do czytania/ odległości. Osoby korzystające z okularów do czytania powinny je założyć, następnie należy zasłonić jedno oko. Wystarczy bardzo dokładnie przyjrzeć się widzianym liniom i kwadratom, jednak ze wzrokiem wpatrzonym w zaznaczony wcześniej punkt! Test wymaga skupienia uwagi i treningu, jednak da się zaobserwować, czy wszystkie linie są proste a kwadraty mają tę samą wielkość. Czynność powtórzyć z drugim okiem. Jeśli wydaje się, że linie nie biegną równolegle, że mają raczej przebieg falisty, to wystarczy widziany przez siebie obraz narysować ołówkiem bezpośrednio na teście.


...
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.