Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 23 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
WARTO WIEDZIEĆ


Błonnik pokarmowy


Działanie błonnika ma duży wpływ na pracę przewodu pokarmowego. Wszystko jednak zależy od nawodnienia, bo do wyzwolenia jego funkcji niezbędne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wody.Błonnik (inaczej włókno pokarmowe) to roślinne wielocukry i ligniny (części ścian komórkowych roślin) nietrawione i niewchłaniane w przewodzie pokarmowym człowieka.

Mieszanina m.in. celulozy, ligniny i pektyn pomaga w zaparciach i biegunce (w zależności od rodzaju błonnika), ponieważ błonnik wędruje przez cały przewód pokarmowy i nie jest trawiony. Pęcznieje w jelicie cienkim (wchłania wodę), przez co zwiększa objętość masy kałowej i przyspiesza eliminację niestrawionych resztek. Mechaniczne drażnienie jelita grubego ułatwia regularne wypróżnianie się.

Pomaga chudnąć

Błonnik pomaga też w walce z nadmiarem kilogramów - wchłaniając wodę pęcznieje i daje uczucie sytości. Dzięki temu część pożywienia po prostu nie jest trawiona. Błonnik zmniejsza również wchłanianie tłuszczów. Warto więc pomyśleć o zamianie produktów przetworzonych - pozbawionych błonnika, na produkty pełnoziarniste.

Poza tym dieta bogata w ten związek organiczny pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także stabilizuje stężenie glukozy we krwi - błonnik opóźnia przemianę (trawienie) węglowodanów, przez co glukoza wolniej się wchłania. Zapobiega to gwałtownemu wyrzutowi insuliny.


...
... pełny artykuł jest na 23 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.