Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ


Cel: lepsze życie


Obchodzony 14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w Polsce przebiegał pod hasłem ?Cukrzyca: Chrońmy naszą przyszłość?. Główne uroczystości odbyły się w tym roku w Bydgoszczy.


Krzyże Kawalerskie OOP wręczał wicewojewoda kujawsko-pomorski Zbigniew Ostrowski. N/z: moment dekorowania tym odznaczeniem Zbigniewa Ochniaka, wieloletniego dyrektora Biura ZG PSD.


Uroczyste spotkanie w Bydgoszczy było kolejna okazją do pogłębiania wiedzy nt. życia z cukrzycą.


Bydgoszcz jest historycznym miastem, jeżeli chodzi o ideę tworzenia ruchu samopomocowego w cukrzycy – mówiła 15 listopada podczas spotkania w Pałacu Młodzieży Irena Klimczewska, prezeska Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Bydgoszczy, który święto potraktował też jako obchody swego 30-lecia. – Tutaj narodziła się myśl powołania ogólnopolskiego stowarzyszenia reprezentującego interesy chorych na cukrzycę (powstało 19 czerwca 1981 r.). Trzy lata po powołaniu Zarządu Głównego, 30 maja 1984 roku na wojewódzkim zebraniu utworzono struktury wojewódzkie.

- Naszą naczelną zasadą w codziennym działaniu jest walka o lepsze życie człowieka dotkniętego cukrzycą – zapewniała Irena Klimczewska, po zaprezentowaniu najważniejszych kart z historii PSD na Pomorzu i Kujawach. – Tej zasadzie staramy się być wierni, organizując wiele przedsięwzięć mających na celu poprawę warunków życia osobom pokrzywdzonym przez los.

Żaden lek nie zastąpi ruchu

Dominującą częścią spotkania diabetyków z całego kraju była sesja naukowo-edukacyjna z udziałem diabetologów. Otworzył ją wykład zatytułowany „Cukrzyca typ 2. – początek” prof. dr. hab. med. Romana Junika. – Im ktoś jest starszy, tym większe ryzyko zachorowania na cukrzycę – przestrzegał kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Krewni pierwszego stopnia z cukrzycą typu 1., otyłość, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowy cholesterol, przebyta cukrzyca ciężarnych albo urodzenie dziecka z masą ciała powyżej 4 kilogramów, uprzednio rozpoznany stan przedcukrzycowy, a więc nieprawidłowa glikemia na czczo czy nietolerancja węglowodanów, choroba serca lub naczyń – osoby z takimi objawami powinny kontrolować sobie glikemię co najmniej raz do roku, szczególnie wtedy, kiedy mają 3-4 czynniki ryzyka. Wtedy jest największe zagrożenie cukrzycą typu 2. (…)

- Doświadczeni lekarze powiedzą, że ruch jest w stanie zastąpić wiele leków – kontynuował profesor – ale żaden lek nie jest w stanie zastąpić ruchu. Dlatego tak ważne jest używanie mięśni. Im więcej tkanki tłuszczowej, tym więcej problemów zdrowotnych…


...
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.