Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
REHABILITACJA LECZNICZA


Im wcześniej, tym lepiej


Z Anną SÓJKĄ, wicedyrektorem ds. rehabilitacji Departamentu Prewencji i Rehabilitacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, rozmawia Andrzej Karnowski
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie tylko wypłaca świadczenia, ale i prowadzi też rehabilitację leczniczą. Na czym ona polega?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 r. Rehabilitacja ta jest przeznaczona w szczególności dla osób aktywnych zawodowo, ubezpieczonych w ZUS. Należy podkreślić, iż celem prowadzonego programu rehabilitacji leczniczej jest przywrócenie zdolności do pracy osobom, które w następstwie choroby są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy i jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji. W realizacji programu priorytetem jest położenie nacisku na kompleksowy charakter rehabilitacji oraz maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na jej rozpoczęcie, tak aby jak najwcześniej skierować do ośrodka osoby, które otrzymały orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej. Im wcześniej zostanie rozpoczęty ten proces, tym lepsze efekty można uzyskać. Indywidualnie ustalany program rehabilitacji uwzględnia przede wszystkim powstałą w wyniku choroby dysfunkcję organizmu, aktualną wydolność oraz schorzenia współistniejące. Program ten staje się coraz bardziej popularny, m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy na temat rehabilitacji w ramach prewencji rentowej ZUS – artykuły w mediach, prezentacje na ogólnopolskich konferencjach specjalistycznych dla lekarzy, ulotki, plakaty promujące rehabilitację leczniczą prowadzoną przez Zakład.

- Jakie są tego efekty, ilu osobom udało się przywrócić zdolność do pracy?

Zakład monitoruje efektywność prowadzonej rehabilitacji leczniczej. Uważamy ją za skuteczną, jeżeli po jej zakończeniu ubezpieczony nie korzystał z żadnych świadczeń z ubezpieczenia społecznego w okresie 12 miesięcy od daty zakończenia leczenia w ośrodku rehabilitacyjnym lub jedynym świadczeniem pobieranym po rehabilitacji był zasiłek chorobowy nieprzekraczający 20 dni.

- Jak to wygląda w liczbach?


...
... pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.