Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 2 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
KRÓTSZE KOLEJKI - POSZERZONA DIAGNOSTYKA


Recepty na cały rok


Osoby przewlekle chore mogą podczas jednej wizyty lekarskiej otrzymać aż 12 recept na ten sam lek, czyli zapas na cały rok. A więc przykładowo pacjenci z cukrzycą mają szanse na recepty z insuliną ważne przez 360 dni.


Nikt nie przyjdzie do apteki z 12 receptami; większość z nich będzie miała różne terminy realizacji. Fot. Andrzej Karnowski


Kilka miesięcy temu lekarz mógł choremu przewlekle wypisać recepty ważne do 90 dni. Od 4 października ma prawo wystawić - w oparciu o nowe przepisy resortu zdrowia, które zmieniły rozporządzenie w sprawie wypisywania recept lekarskich - 12 recept na następujące po sobie okresy, nieprzekraczające łącznie 360 dni, przy czym na jednej recepcie nie może być więcej leku (także środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywnościowego lub wyrobu medycznego) niż na 120 dni jego stosowania. Na takich receptach powinno być wypełnione drugie pole z datą realizacji recepty „od dnia”, znajdujące się na samym dole z lewej strony.

Przykładowo diabetolog wyliczając stosowane dawki insuliny sumarycznie na okres jednego miesiąca, wypisuje stosowną ilość danego preparatu. Kiedy nie da się dopasować tej ilości precyzyjnie na jednej recepcie, lekarz może przepisać jej więcej, z tym jednakże zastrzeżeniem, że nie powinien przepisać leku na czas dłuższy niż 4 miesiące (120 dni) jego stosowania.

Okazuje się, że lekarze dość ostrożnie przepisują leki hipoglikemizujące. Nie wszyscy pacjenci wiedzą wszystko o zmianach w wypisywaniu recept, nie znają swoich praw, niekiedy brakuje im śmiałości i nie proszą o większe zapasy recept.


...
... pełny artykuł jest na 2 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.