Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
WSPANIAŁY KLIMAT, LECZNICZE WODY


W krainie zalesionych szczytów


Osoby z cukrzycą coraz chętniej odwiedzają ten jeszcze do niedawna nieco zapomniany kurort. Dla tutejszego mikroklimatu, dla wód leczniczych, dla ciszy, zabiegów fizjoterapeutycznych? Nie tylko.Wysowa-Zdrój nie jest tak popularna jak nieodległa Krynica. Ale nie ustępuje pod kilkoma względami renomowanemu uzdrowisku w Beskidzie Sądeckim. To, że jest wsią liczącą 700 mieszkańców, a nie ponad 11-tysięcznym miastem stanowi na pewno dla wielu walor. I z pewnością nie jedyny. Od niepamiętnych lat w modnej zawsze Krynicy bywały sławy tej miary co Jan Kiepura, Józef Piłsudski, Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont czy Julian Tuwim, a również znani politycy, tacy jak Valdas Adamkus, Václav Havel, Wiktor Janukowycz. Wysowa nie przyciąga celebrytów. Może jednak uwodzić na przykład bardzo starymi kartami historii. Badania archeologiczne dowodzą tu obecności człowieka już w epoce brązu, o czym świadczy odnaleziony miecz sprzed 1000 lat p.n.e. Tutaj też znaleziono monety rzymskie z III i IV w p.n.e.

W „Biawenie“ jak w domu

Wśród czterech sanatoriów w tej miejscowości kuracyjnej największą placówką jest „Biawena“, siedmiokondygnacyjny obiekt ze 190 łóżkami. I oto Uzdrowisko Wysowa S.A. zaprasza do tego ośrodka na leczenie, rehabilitację i wypoczynek diabetyków. Robi to od ponad 20 lat. Turnusy dla osób z cukrzycą obejmują badania lekarskie, edukację diabetologiczną, dietę cukrzycową, ćwiczenia pod nadzorem rehabilitantów, zabiegi fizjoterapeutyczne. Laboratorium analiz umożliwia całodobowe badanie stężenia glukozy we krwi, badanie kreatyniny, moczu. Funkcjonujący tu ośrodek diabetologiczny zapewnia i w dzień i w nocy opiekę lekarską i pielęgniarską.

- Na cukrzycę typu drugiego choruję od 25 lat i jestem na insulinie Humalog i Humulin N - mówi 75-letni Włodzimierz Matujewicz z Łazisk Górnych, jeden z dwojga laureatów redakcyjnego konkursu „Talerz diabetyka” na 10. urodziny „Pena”, który w nagrodę pojechał do Wysowej i tydzień spędził w „Biawenie“. – W domu badam sobie poziom cukru siedem razy na dobę, wyniki dokładnie zapisuję. Dla cukrzyka samokontrola jest najważniejsza. W sanatorium też tak było. Okazało się, że to uzdrowisko jest bardzo korzystne dla diabetyków. W Wysowej tak samo czy podobnie zachowywałem się jak u siebie na Górnym Śląsku. Mierzyłem cukier i stosownie do jego poziomu jadałem posiłki, aktywność fizyczną miałem podobną jak w domu i okazało się, że osiągałem wyniki, które pozwalały mi zmniejszyć dawki insuliny o około 20-30 proc. Robiono mi tam całodobowy profil i niemal zawsze miałem wyniki w granicach 100 mg%. I to zarówno przed posiłkiem, jak i po.


...
... pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.