Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
VADEMECUM SAMOKONTROLI NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO


Złe i dobre ciśnienie


Temat nadciśnienia tętniczego jest niezwykle ważny nie tylko dla chorych z cukrzycą , ale także dla osób z nadwagą. Nadciśnienie tętnicze i cukrzycę uważa się za schorzenia wzajemnie ze sobą powiązane.


Wykazano, że nadciśnienie występuje 2-3-krotnie częściej u chorych na cukrzycę, niż u osób bez cukrzycy, a 50% chorych z NT jest otyłych. Jednocześnie chorzy z nadciśnieniem posiadają szczególne predyspozycje do rozwoju cukrzycy. Współistnienie obu schorzeń nasila i przyspiesza rozwój zmian w wielu narządach, zwiększa ryzyko rozwoju poważnych powikłań oraz zagrożenie przedwczesnym zgonem.

Towarzystwa diabetologiczne i kardiologiczne zalecają tym chorym samokontrolę ciśnienia tętniczego. Samodzielne wykonywanie pomiarów przez chorego w warunkach domowych ma wiele zalet. Poprawia współpracę pacjenta z lekarzem, a także jest niezwykle pomocne w diagnostyce nadciśnienia białego fartucha oraz ocenie efektów zmiany dawek i rodzaju stosowanych leków hipotensyjnych. Jednocześnie lekarze podkreślają, że chorzy powinni korzystać z ciśnieniomierzy o potwierdzonej jakości pomiaru. Postulują przyjęcie progu 130/80 mmHg jako granicy normalnego ciśnienia tętniczego ocenianego na podstawie samokontroli.

W dalszej części vademecum przybliżymy Państwu tematy związane z samokontrolą nadciśnienia tętniczego: jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie, czym kierować się przy wyborze ciśnieniomierza, jak interpretować wyniki pomiarów ciśnienia uzyskane w domowych pomiarach.(r)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.