Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Ceny groszowo w górę


Od marca br. nowa lista leków refundowanych niemal bez zmian utrzymuje ceny preparatów stosowanych w leczeniu cukrzycyInsuliny, paski do glukometrów nie mają zmienionej dla pacjentów odpłatności. Jedynie niektóre leki doustne dotknęła symboliczna wręcz kosmetyka cenowa.

W 43 przypadkach ceny doustnych leków cukrzycowych wzrosły od jednego grosza do 0,88 zł. Przykładowo Metfogamma 1000 (preparat podobny w działaniu do Metformin Bluefish), tabletki powlekane 1000 mg (30 szt.) podrożały o 2 gr. Z kolei Glucophage XR, tabl. o przedłużonym uwalnianiu, 1000 mg (60 szt.) kosztują od 1 marca 27,02 zł, a więc o 88 gr więcej.

Nowymi lekami na liście specyfików refundowanych są Glimepiride Genoptim, tabletki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2. Kosztują one na ryczałt– opakowanie 30 tabletek - od 3,39 zł do 6,40 zł, w zależności od ilości zawartego w nich glimepirydu. Leczenie tym preparatem zaczyna się zwykle od najniżej dawki (1 mg glimepirydu) – tabletki różowe.

Nadal nie ma na listach bardzo pożądanych inkretyn, leków wcale już nie takiej nowej generacji, od dawna refundowanych w krajach Unii Europejskiej w terapii cukrzycy typu 2. To syntetyczne hormony, które potrafią naśladować te wydzielane przez organizm w jelicie cienkim, pobudzające wydzielanie insuliny tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne.

Dzięki lekom inkretynowym komórki beta trzustki produkują więcej insuliny, wątroba wytwarza mniej własnej glukozy, a przez oddziaływanie ich na mechanizm sytości znajdujący się w mózgu, można mniej jeść, szybciej zaspokoić głód, co pozwala obniżyć masę ciała.(ajk)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.