Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
CICHY ZABÓJCA


Co to jest nadciśnienie?


To najczęściej występująca choroba układu krążenia i zarazem najczęstsza przyczyna rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu.Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, w której w naczyniach tętniczych panuje zwiększone ciśnienie krwi. Jest to, niestety, choroba przewlekła, która wymaga długotrwałego leczenia. O nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, gdy podczas kilkakrotnych pomiarów, dokonywanych w spoczynku ciśnienie przekracza wartości graniczne, uznane za prawidłowe.

Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia?

Za wartość graniczną uznaje się ciśnienie 140/90 mm Hg (milimetry słupa rtęci).

Ciśnienie nie powinno więc przekraczać tych wartości. Natomiast optymalnie wartości ciśnienia nie powinny przekraczać granicy 120/80 mmHg. Osoby, których wartości ciśnienia tętniczego znajdują się w przedziale pomiędzy 120-140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i pomiędzy 80-90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego powinny kontrolować ciśnienie przynajmniej raz w roku, wdrażając jednocześnie podstawowe zasady leczenia niefarmakologicznego, czyli bez leków.

Ciśnienie skurczowe i rozkurczowe

Przypomnijmy: Gdy mięsień sercowy kurczy się, aby wpompować krew do naczyń krwionośnych, ciśnienie jest wyższe niż wówczas, gdy się rozkurcza. Dlatego w trakcie każdego uderzenia serca ciśnienie w naczyniach waha się pomiędzy górną i dolną wartością. Górną wartość nazywamy ciśnieniem skurczowym, a dolną ciśnieniem rozkurczowym.

Jak często nadciśnienie występuje?


...
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.