Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
PODPORY ZDROWIA


Kolana


Zmiany zwyrodnieniowe i reumatoidalne zapalenie stawów często lokalizują się w kolanie. W przypadku chorób reumatycznych obraz zmian anatomicznych jest różny w zależności od rodzaju schorzenia, aktywności procesu, reakcji osobniczej chorego itp.Zmiany zwyrodnieniowe i reumatoidalne zapalenie stawów najczęściej prowadzą do:

  • uszkodzenia chrząstki stawowej, aż do całkowitego jej zniszczenia oraz często do uszkodzenia nasad kostnych,
  • uszkodzenia części miękkich - przykurcze więzadeł i torebki lub rozluźnienie czy zerwanie więzadeł czy ścięgien,
  • zaników mięśniowych pierwotnych lub wtórnych.

Staw kolanowy ma dwa stopnie swobody: zgięcie-wyprost, rotacja zewnętrznowewnętrzna. Silne więzadła boczne zabezpieczają kolano przed ruchami bocznymi, a więzadło krzyżowe przednie ulega niewielkiemu rozluźnieniu. W przykurczu zgięciowym kolana może dojść do blokady wyprostu. Często spotykanym objawem jest brak czynnego wyprostu kolana. W pozycji leżącej kolano nie wykonuje przykurczu, a przy uniesieniu kończyny nie można utrzymać pełnego wyprostu (jedynie 15-20°), co zaburza mechanikę chodu. Pacjenci skarżą się na tzw. uciekanie kolana, czyli mimowolne jego zginanie się w czasie chodzenia.

Wartość statyczna i dynamiczna stawu kolanowego zależy głównie od więzadeł. Ich uszkodzenie prowadzi do przeciążenia układów kostnego i mięśniowego. Wzmocnienie siły mięśni stawu kolanowego tylko w części może zrekompensować jego dysfunkcję. Obciążenie zewnętrzne przez zastosowanie opaski stabilizującej kolano lub kuli przywraca równowagę.


...
... pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.