Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.








„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF




Rady specjalisty: Jak przygotować się do pomiaru poziomu glukozy we krwi


Najczęściej popełniane błędy


Glukometr stanowi podstawowe Najczęściej popełniane błędy narzędzie samokontroli w cukrzycy. Pomimo że jest znany i stosowany przez miliony osób nawet kilka razy dziennie, dość często zdarzają się błędy użytkowników, które mogą negatywnie wpłynąć na dokładność pomiaru. Warto zwrócić na nie uwagę i możliwe szybko wyeliminować. Zdecydowanie wpłynie to na bezpieczeństwo samokontroli, ale również leczenia cukrzycy. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę kontrolując poziom cukru we krwi.

Wyciskanie próbki krwi

- Należy tak dobrać głębokość nakłucia, żeby krew wypływała samoistnie. Nie powinno się wyciskać krwi w miejscu nakłucia, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na wynik. Przy wyborze glukometru trzeba zwrócić uwagę, aby do badania potrzebna była niewielka kropla krwi. Większość osób bez problemu uzyskuje próbkę krwi poniżej 1 mikrolitra (μl), dlatego też warto brać pod uwagę glukometry spełniające ten warunek (np. glukometr Diagnostic Gold potrzebuje kropli wielkości 0,9 μl).

Pozostawienie otwartej fiolki z paskami testowymi

- Paski testowe są bardzo wrażliwe na wpływ środowiska. Szczególnie niekorzystnie wpływa na nie zawarta w powietrzu para wodna i tlen. Dlatego trzeba bezwzględnie pamiętać o zamykaniu fiolki od razu po wyjęciu z niej paska do pomiaru. Niektórzy producenci umieszczają we wnętrzu fiolki substancję pochłaniającą wilgoć, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie pasków.

Nieprawidłowe zakodowanie glukometru

- Część glukometrów dostępnych na rynku wymaga poprawnego zakodowania. Kodowanie może polegać na ręcznym wprowadzeniu kodu lub umieszczeniu w urządzeniu tzw. klucza kodującego. Wprowadzenie nowego numeru kodu lub nowego klucza powinno zawsze mieć miejsce po otwarciu nowej fiolki z paskami testowymi. Na rynku dostępne są również glukometry nie wymagające kodowania (np. Diagnostic Gold, ABRA). Jest to rozwiązanie zarówno wygodniejsze, jak i bezpieczniejsze. W przypadku, kiedy zapomni się o wprowadzeniu nowego kodu lub zmianie klucza kodującego wynik może być niezgodny z rzeczywistością.

Dezynfekcja miejsca nakłucia spirytusem

- Przed wykonaniem pomiaru należy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie je osuszyć. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowej dezynfekcji spirytusem. Jeżeli jednak zostanie on użyty, trzeba mieć absolutną pewność, że całkowicie odparował on przed rozpoczęciem badania. Nawet niewielka ilość alkoholu, która dostanie się do pobranej próbki krwi może całkowicie zafałszować wynik.





„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF








SPIS TREŚCI





* - artykuł pełny




O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt









Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.