Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Badania moczu


Kiedy mocz jest prawidłowy?

Barwa - od słomkowej do ciemnożółtej (im więcej pijesz, tym mocz jest jaśniejszy, bo bardziej rozcieńczony). Wiele leków i produktów spożywczych zmienia zabarwienie moczu: po witaminach C i B staje się intensywnie żółty, a po burakach i rabarbarze - różowy. Jeśli ich nie jadłeś, czerwony mocz świadczy o krwawieniu i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Brunatna barwa wskazuje na zawartość bilirubiny i może towarzyszyć żółtaczce.

Odczyn - kwaśny, ok. 5,5 PH. Odczyn zasadowy (pH>7) może świadczyć o zakażeniu dróg moczowych bakteriami rozkładającymi amoniak. Uwaga: u wegetarian pH moczu jest wyższe od przeciętnej.

Ciężar właściwy - 1,002-1,030 g/cm3 lub 1002-1030 g/l. Niższy może świadczyć o dużym rozcieńczeniu moczu (po wypiciu dużej ilości płynów) lub o chorobach nerek. Wartości wyższe dowodzą obecność nieprawidłowych składników (cukru, białka), ale mogą także towarzyszyć biegunkom i wymiotom (wskutek odwodnienia mocz zagęszcza się).

Co wykrywamy w moczu?

Nabłonki - pojedyncze; nadmiar może świadczyć o stanie zapalnym dróg moczowych. Leukocyty - 1-5 w polu widzenia; pow.10 świadczy o stanie zapalnym.

Erytrocyty - pojedyncze (1-2 w polu widzenia); zwiększona ich liczba pojawia się po dużym wysiłku fizycznym albo podczas kuracji lekami obniżającymi krzepliwość krwi, ale mogą sugerować poważniejsze choroby: kamicę, nowotwory nerek lub kłębuszkowe zapalenie nerek.

Wałeczki - pojedyncze (tworzą się z cząsteczek białek w kanalikach nerkowych); zwiększona liczba świadczy o chorobach nerek, choć mogą występować także u osób gorączkujących i po nadmiernym wysiłku fizycznym.

Składniki mineralne (kryształy) - najczęściej szczawiany wapnia: większe ilości świadczą o początku kamicy nerkowej.

Urobilinogen - pochodna bilirubiny, która wydalana z wątroby z żółcią przekształca się w jelicie w urobilinogen; jego zawartość w moczu nie powinna przekraczać 0,5-4 mg (0,85-6,76 mol); zwiększone ilości świadczą o zapaleniu wątroby lub marskości.

Bakterie - ich obecność nawet w dużych ilościach nie musi być objawem zakażenia układu moczowego; aby potwierdzić chorobę, trzeba wykonać posiew moczu.

Czego nie powinno być w moczu?

Cukru (glukozy) - jego obecność może świadczyć o cukrzycy.

Białka – gdy jest wskazuje to na chorobę nerek, wysoką gorączkę, niewydolność krążenia lub stany zapalne dróg moczowych (uwaga: białko pojawia się w moczu także po nadmiernym wysiłku fizycznym, przy gwałtownych zmianach temperatury i w końcowym okresie ciąży).

Ciał ketonowych lub acetonu - produktów przemiany aminokwasów i kwasów tłuszczowych; ich obecność świadczy o źle leczonej cukrzycy, mogą pojawić się także przy wysokiej gorączce, po dużym wysiłku fizycznym i u osób na radykalnej diecie (fundujących sobie głodówkę).

Bilirubiny - to żółtobrązowy barwnik żółci i produkt rozpadu hemoglobiny; jej obecność świadczy o żółtaczce mechanicznej (przy kamicy żółciowej) lub o marskości wątroby

...


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF