Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Badania profilaktyczne trzeba robić przez całe życie


Na badanie specjalistyczne niezbędne jest skierowanie. Trzeba upomnieć się o nie, ponieważ wielu lekarzy pierwszego kontaktu wydaje je wówczas, gdy zachodzi podejrzenie o chorobę. Na niektóre badania musimy czekać w kolejce nieraz kilka tygodni. Wykonują je bezplatnie państwowe placówki służby zdrowia. Czasem z badań profilaktycznych można skorzystać podczas akcji przesiewowych, organizowanych przez firmy farmaceutyczne lub akcji promocyjnych. Warto pod tym kątem czytać prasę, popatrzeć na tablice informacyjne w przychodniach. Robiąc badania upewnijmy się, jakie warunki musimy spełnić, aby były one prawidłowe i nie wprowadzały w błąd lekarza, co może źle ukierunkować leczenie. Jeżeli bierzemy leki, ustalmy z lekarzem, jak je mamy zażywać w dniu badania. Pamiętajmy, że badań nie należy wykonywać po nieprzespanej nocy, forsownym wysiłku, po przyjęciu również używek. Zawsze zbierajmy wyniki, aby porównać stare z nowymi. To ułatwi lekarzowi postawić prawidłową diagnozę.


Poziom glukozy

Stężenie poziomu cukru we krwi pozwala lekarzowi rozpoznać lub wykluczyć cukrzycę, a także łagodniejsze zaburzenie określane jako nieprawidłowa tolerancja glukozy.

Określenie stężenia poziomu cukru we krwi umożliwia lekarzowi na ocenę sprawności wewnątrzwydzielniczej trzustki, tj. wytwarzania insuliny, a w przypadku cukrzycy - na stopień i poprawę gospodarki węglowodanowej przy przyjmowaniu insuliny lub innych leków cukrzycowych. Rozpoznanie cukrzycy może ustalić wyłącznie lekarz na podstawie skarg i objawów, a także obecności cukru w moczu. W stanach kwasicowych pojawiają się w moczu ciała ketonowe, jak aceton.

Badanie trzeba przeprowadzić raz w roku.

Morfologia krwi i OB

Morfologia krwi może wykazać niedokrwistość, nadkrwistość, toczące się w organizmie przewlekle procesy zapalne, zatrucia, wszelkie infekcje. Krew pobiera się z opuszki palca lub żyły. Najkorzystniej jest pobierać krew do badań na czczo, w godzinach rannych, kiedy pacjent jest po kilkugodzinnym wypoczynku nocnym. Nie wolno przed badaniem przyjmować glukozy ani innych leków (insuliny, preparatów przeciwcukrzycowych), pić alkoholu, palić papierosów itp.

Odczyn Biernackiego, czyli OB, wykrywa stany zapalne, choroby pasożytnicze, alergie, niedokrwistość, nowotwory. OB stanowi bardzo czułą próbę śledzenia choroby i efektów jej leczenia. Morfologię krwi z OB wykonujemy raz w roku.

Badanie ogólne moczu

...


...pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF