Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Bolesny problem


Podczas letnich wędrówek, rajdów, weekendów, spacerów jesteśmy narażeni na użądlenia i ukąszenia. Zdarza się to nam czasem w domu, na balkonie czy w ogrodzie. Spotkanie z owadami bywa bolesne chociaż nie zawsze niebezpieczne ale nie wolno takich sytuacji lekceważyć.


Użądlenie nawet jednej osy czy pszczoły może się skończyć śmiertelnie. Dotyczy to głównie osób uczulonych na jad. Rzecz w tym, że nie zawsze wiemy czy dotyczy to również nas.

Po użądleniu 

Żądło należy jak najszybciej usunąć. Najlepiej podważyć je igłą albo szpilką, a następnie wyjąć. Nie należy usuwać żądła chwytając palcami za jego wystający koniec, gdyż wówczas wciska się do organizmu jad znajdujący się jeszcze w pęcherzyku jadowym. Normalna reakcja po użądleniu charakteryzuje się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem w miejscu użądlenia. Rozległe reakcje miejscowe mogą swym zasięgiem wykraczać poza to miejsce. Najniebezpieczniejsze są reakcje o podłożu alergicznym. Przypadki wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Spośród objawów reakcji alergicznej należy wymienić: pokrzywka, swędzenie i obrzęk w miejscu użądlenia, uczucie ciężaru w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu, chrypka i obrzęk języka, zawroty głowy i nagły spadek ciśnienia krwi, utrata przytomności lub zatrzymanie akcji serca.

Najgroźniejszym typem reakcji na użądlenie jest wstrząs anafilaktyczny. U osób szczególnie wrażliwych może on wystąpić nawet po użądleniu przez pojedynczego owada, szczególnie w obrębie głowy lub szyi.

...


...pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF