Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

WALCZ O WZROK


Chore oczy nie bolą


W Polsce 2 mln osób żyje z dysfunkcją wzroku, w wielu przypadkach spowodowaną powikłaniami cukrzycy. Najczęściej chorujemy na zaćmę, jaskrę, AMD, osłabienie wzroku. Przeciętny Polak rzadko prosi lekarza rodzinnego o skierowanie do okulisty.


A przecież wszyscy boimy się utraty wzroku, zwłaszcza diabetycy narażeni na retinopatię, której może towarzyszyć zaćma lub jaskra.

Cukrzyca sprzyja rozmaitym powikłaniom. Także tym, które prowadzą do uszkodzenia narządu wzroku. Najczęściej mówi się o retinopatii. Problemem diabetyków jest również wcześniej rozwijająca się zaćma. Po badaniach stwierdzono, że osoby z cukrzycą, szczególnie z insulinozależną, zapadają na zaćmę, która upośledza widzenie, przeciętnie 10-15 lat wcześniej niż u ludzi, którzy nie chorują na cukrzycę.

Oczywiście mówi się, że operacja zaćmy to jest obecnie prosta sprawa. Nie do końca, bo w przypadku pacjenta z cukrzycą dochodzą jeszcze inne, dodatkowe problemy. Jeśli jednak jest on dobrze prowadzony przez lekarza, ma wyrównanie elektrolitu, wyrównanie cukru, to ta operacja, wykonywana nawet w warunkach ambulatoryjnych, prowadzona jest z powodzeniem i taki chory widzi dobrze. Pod warunkiem, że nie ma retinopatii. Należy liczyć się z tym, że zaćma, która się rozwinie u chorego z cukrzycą może wyprzedzać albo towarzyszyć retinopatii. I tu się pojawia dodatkowy problem. Taką operację najczęściej wykonuje się w systemie łączonym, tzw. zaćmę razem z witrektomią. Z tym, że wyniki tych operacji są znacznie gorsze, ponieważ zmiany siatkówkowe są nieodwracalne w wielu przypadkach.

Czy AMD jest też powikłaniem cukrzycowym?

AMD nie jest w sposób ścisły powiązane z cukrzycą. Natomiast osoby chorujące na cukrzycę zapadają na nie częściej i zapadają na postać groźniejszą, czyli tzw. wysiękową, która sprawia, że traci się tzw. prawne widzenie - taka osoba przestaje być samodzielna. Minimum kilkanaście tysięcy osób zapada co roku na AMD. Nie ma na ten temat, niestety, rzetelnych statystyk. Cukrzyca predysponuje do wcześniejszego i cięższego rozwoju AMD.

Chory może wcześniej rozpoznać AMD

...


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF