Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 21 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

JAK URZĄDZIĆ POMIESZCZENIE DO PIELĘGNACJI


Chory w domu


Obecnie mamy do czynienia ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa - stale wzrasta liczba osób starszych. Sama starość nie jest chorobą, ale wraz z wiekiem pojawiają się liczne dolegliwości.


Opieka nad osobą chorą wymaga dużego zaangażowania i cierpliwości.

Pacjenci przewlekle chorzy są skazani na przebywanie w domu. W Polsce nie jest rozwinięta profesjonalna opieka domowa, tzw. pielęgniarek domowych lub rodzinnych. Ciężar opieki spoczywa na bliskich chorego - długotrwala choroba często powoduje utratę kontaktów i przyjaźni. Opiekując się chorym, należy zarezerwować sobie wystarczająco dużo czasu, by uniknąć pośpiechu, zniecierpliwienia oraz by sam chory nie odczuwał, że jest dla nas ciężarem. Przede wszystkim chory powinien mieć osobny pokój.

Ważny jest wybór pomieszczenia, a także wygodne urządzenie go, pod kątem ułatwienia pielęgnacji. Najlepiej, by pokój byt usytuowany blisko łazienki i toalety. Pokój powinien być ciepły, odizolowany od hałasu.

Ważne jest funkcjonalne rozmieszczenie mebli i wyeliminowanie niepotrzebnych sprzętów. Nie wolno odmawiać choremu posiadania jego ulubionych, czasami bardzo starych i zniszczonych przedmiotów - każdy z nas dla zaspokojenia poczucia bezpieczeństwa i przynależności ma potrzebę posiadania książek, obrazu czy roślin. Jako miejsce do siedzenia i odpoczynku poleca się wygodny fotel. Jeżeli chory ma ograniczoną zdolność poruszania się, dobry jest fotel na kółkach, z podparciem pod głowę i stopy. Pokój powinien być jasno oświetlony. Światło dzienne nie powinno jednak oślepiać. Potrzebna jest lampka, zwłaszcza przy wykonywaniu czynności higienicznych w nocy lub by ułatwić choremu orientację w nocy. Niezbędne jest zachowanie stałej temperatury pomieszczenia 20-22oC. Przy centralnym ogrzewaniu dobrze jest zastosować nawilżacze powietrza na kaloryfery, by uniknąć wysychania śluzówek układu oddechowego i spowodowanego tym uporczywego kaszlu.

...


...pełny artykuł jest na 21 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF