Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Rozmowy z Ministerstwem Zdrowia


Chorych na cukrzycę przybywa


W marcu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała krytyczny raport na temat działań Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia w obszarze profilaktyki i leczenia cukrzycy typu 2.


Kontrolerzy NIK wskazali m.in. na brak spójnej polityki walki z epidemią cukrzycy, niewystarczające zaplecze kadrowe, ignorowanie profilaktyki i edukacji. Owszem, sytuacja chorych na cukrzycę w Polsce jest trudna. Wieloletnie zaniedbania i permanentny brak środków w służbie zdrowia ma swoje bolesne konsekwencje. Jak pokazują dane zgromadzone przez NIK, chorych na cukrzycę przybywa, rosną koszty pośrednie i bezpośrednie. Brakuje wskaźników i szeroko zakrojonych programów, które wyznaczyłyby strategie leczenia cukrzycy typu 2.

Choć efekty naszych spotkań z przedstawicielami Ministerstwa nie są jeszcze ewidentne, liczymy, że wkrótce doprowadzą do poprawy sytuacji chorych na cukrzycę – czytamy na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W raporcie NIK wskazano na ograniczony dostęp do innowacyjnego leczenia. Szczególnie ważna dla diabetyków typu 2. jest kwestia restrykcyjnie ograniczonego dostępu do długodziałających analogów insulin. Są to leki, pozwalające ograniczać prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań takich jak hipoglikemia.

- Długodziałające analogi insulin pozwalają na bezpieczne kontrolowanie cukrzycy. Obecnie jednak, aby otrzymać do nich dostęp pacjent musi wykazać, iż pewne powikłania już u niego wystąpiły. W ten sposób zamiast od początku zapobiegać powikłaniom, już po fakcie wydajemy pieniądze na leczenie, które mogło nie dopuścić do powstania problemu. Jest to sytuacja patologiczna i niebezpieczna dla chorych – komentuje Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Mając na uwadze aktualnie występujące problemy w leczeniu chorych na cukrzycę typu 2. i odpowiadając na zaproszenie do dyskusji z MZ, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków przekazało następujące postulaty w zakresie poprawy w leczeniu cukrzycy w Polsce:

Zapobieganie cukrzycy typu 2.

1. Edukacja zdrowotna w szkołach Cukrzyca typu 2 staje się epidemią, niezwykle wymagającą dla pacjentów i kosztowną dla budżetu. Od lat wzrasta odsetek ludzi zapadających na tę chorobę, choć w bardzo wielu przypadkach można jej zapobiec. Aby jednak skutecznie chronić się przed cukrzycą typu 2., trzeba mieć wiedzę na temat tej choroby i motywację do prowadzenia zdrowego trybu życia. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków rekomenduje, by szeroko pojęta edukacja zdrowotna była częścią szkolnych programów nauczania, zarówno w szkołach podstawowych, jak i średnich.

Nie uda nam się zatrzymać tej epidemii bez systemowo prowadzonej, rzetelnej edukacji dostosowanej do wieku i zainteresowań dzieci i młodzieży.

Wczesna diagnoza cukrzycy typu 2

...


...pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF