Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

Cukrzyca - potrzeba długofalowych działań


Wydawnictwo Medical Media Solutions od kilku lat tworzy edukacyjne publikacje dedykowane życiu z cukrzycą. W maju 2019r. bogaci w doświadczenie, ale i gotowi na głośniejsze apele, zainaugurowali kolejny projekt: „Cukrzyca - potrzeba długo falowych działań“, który ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej i jest dedykowany polskiej i światowej diabetologii, pacjentom, środowisku medycznemu, ale i decydentom.


  • Po pierwsze, cukrzyca sprzyja chorobie niedokrwiennej serca, czyli niedotlenieniu mięśnia sercowego, spowodowanym zwężeniem tętnic wieńcowych, zaopatrujących serce w krew - twierdzi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida z Uniwersytetu Medycznego w Lubli nie - Co najmniej połowa osób z cukrzycą ma chorobę niedokrwienną serca, a co czwarta jest już po zawale, czyli ma ten mięsień uszkodzony przez niedokrwienie.
  • Po drugie, cukrzycy bardzo często towarzyszy nadciśnienie tętnicze. Występuje ono prawie w 80% przypadków pacjentów. Nadciśnienie tętnicze to większe obciążenie dla serca i przyczyna jego przerostu. Na dalszych etapach nie jest ono w stanie skompensować tego przerostu i dochodzi do niewydolności serca.
  • Trzeci powód, to długotrwała hiperglikemia, która uszkadza zarówno mięśniową jak i łączną tkankę serca, poprzez uszkodzenie metaboliczne. Glikacja białek powoduje na przykład tzw. kardiomiopatię cukrzycową, czyli metaboliczne uszkodzenie mięśnia sercowego. Dlatego serce staje się mniej wydolne.
  • Po czwarte, dysfunkcja nerwowego układu autonomicznego. Jednym z ostrzeżeń o uszkodzeniu unerwienia autonomicznego mięśnia serca jest zmniejszenie aktywności układu przywspółczulnego. Stan chronicznej nierównowagi współczulno-przywspółczulnej prowadzi kolejno do tzw. zespół sztywnego serca, jego odnerwienia, które sprzyja następnie niewydolności.

Właściwe leczenie insuliną

Edukacja pacjenta z cukrzycą typu 1. jak i typu 2. ma szczególne znaczenie w przypadku insulinoterapii. Na jej skuteczność i bezpieczeństwo składają się trzy elementy: edukacja, odpowiednie zachowania pacjenta oraz właściwe, dopasowane leczenie.To właśnie dzięki odpowiedniej wiedzy i stosowanej terapii pacjent jest w stanie uniknąć wielu powikłań i samemu kontrolować swoją chorobę.

...


...pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF