Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

ROZMOWA Z AUTORYTETEM


Czerwona lampka dla typu LADA


Z prof. dr. hab. n. med. ROMANEM JUNIKIEM, kierownikiem Katedry i Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozmawia Andrzej Karnowski


- Wiele się mówi o cukrzycy typu 1. czy 2, niemało o cukrzycy ciężarnych. Natomiast o cukrzycy typu LADA prawie nic…

Cukrzyca typu LADA – skrót od Latent Autoimmune Diabetes in Adults – to autoimmunologiczna cukrzyca u dorosłych. Cukrzyca typu 1. jest taką samą cukrzycą autoimmunologiczną, tyle że u dzieci i młodzieży. Dlaczego nie mówi się o cukrzycy typu LADA? Podstawowy podręcznik do nauczania studentów o chorobach wewnętrznych na temat cukrzycy tego typu zawiera informacje o niej na zaledwie połowie kolumny. Ten rozdział napisał bardzo dobrze profesor Jacek Sieradzki, tyle że mało w nim na temat LADA. Student przeczyta i szybko zapomni.

- I jako lekarz nie będzie wiedział, że istnieje taki typ cukrzycy.

Diabetolog wie więcej na ten temat, interesuje się tym o wiele bardziej. Ale o cukrzycy jako takiej, o diabetologii. Może trochę zapominać, że również w wieku dorosłym mogą mieć miejsce procesy autoimmunologiczne. Za komuny – cokolwiek złego by nie można powiedzieć o tamtych czasach – było biednie. Ale to okazywało się też zaletą: było mało substancji i czynników, które mogły sprzyjać powstawaniu chorób autoimmunologicznych. Wraz z dołączeniem do krajów cywilizowanych pojawiło się w Polsce o wiele więcej chorób autoimmunologicznych.

- Chorób, w wyniku których dochodzi do niszczenia własnych komórek i tkanek.

Oczywiście. Organizm, któremu się coś „pomyliło”: zamiast produkować przeciwciała przeciwko bakteriom i wirusom, ewentualnie innym obcym białkom, zaczyna zwalczać własne białka, czyli wytwarza przeciwciała skierowane np. przeciwko własnym komórkom beta, co powoduje cukrzycę. W przypadku cukrzycy autoimmunologicznej mamy następujące przeciwciała: przeciwciała przeciwko insulinie – one się pojawiają najwcześniej, szczególnie często występują u dzieci, przeciwciała przeciwko kinazie tyrozynowej – też występujące często w młodym wieku. Natomiast w przypadku cukrzycy typu LADA te przeciwciała występują już rzadko, ale występują dwa inne przeciwciała, które też występują u dzieci i młodzieży, ale z kolei rzadziej. U dorosłych występują przeciwciała przeciwko dehydrogenazie kwasu glutaminowego czyli anty-GAD i przeciwwyspowe. Te przeciwciała mogą się utrzymywać przez wiele lat, nawet dwudziestu od zachorowania na cukrzycę. Dlatego jeżeli coś oznaczamy u tych chorych, to właśnie przede wszystkim przeciwciała anty-GAD. Oczywiście warto również pomyśleć o czymś, co się robi ambulatoryjnie, w poradniach, a mianowicie o oznaczeniu stężenia C-peptydu. Jeżeli u kogoś rozpoznano cukrzycę, nawet w późniejszym wieku, natomiast ma niskie stężenie C-peptydu, to warto pomyśleć o cukrzycy typu LADA.

- Kiedy szczególnie warto zrobić takie badania?

...


...pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF