Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

CO MÓWI PSYCHOLOG


Czy chcieć to móc?


Zakończenie roku jest szczególnym czasem podsumowań, refleksji i pomysłów. Analizujemy to, co było, planujemy zmiany i mamy nadzieję, że tym razem nasze ?noworoczne postanowienia? zostaną zrealizowane.


Przeważnie nasze plany to tylko słowa, nad którymi tak naprawdę się nie zastanawiamy i nie próbujemy pomyśleć nad tym, jak je zrealizować.

Osoby z cukrzycą szczególnie starają się powiązać swoje cele z chorobą i jak najlepszym funkcjonowaniem w „codzienności cukrzycowej”. Często też brakuje nam realizmu w stawianiu celów powiązanych z cukrzycą i staramy się być perfekcyjni w ich realizacji.

Próbując zmierzyć się z naszymi postanowieniami powinniśmy postarać się zaakceptować i pogodzić z faktem, że jesteśmy chorzy na cukrzycę, ale jednocześnie powiedzieć sobie, że mogę zrobić coś, aby było mi łatwiej z nią żyć.

Planowanie zmian

Zanim pełni energii i entuzjazmu powiemy, że w tym roku na pewno uda nam się zrealizować postanowienia noworoczne, nim zobaczymy wizję zmiany, np. siebie z dobrymi poziomami cukru, szczupłego, szczęśliwego w rodzinie ze słuchającymi naszych wskazówek dziećmi, opiszmy rzetelnie naszą aktualną sytuację życiową. Będzie to punkt wyjścia do dalszego planowania zmian. Aby nasze postanowienia nie były jedynie pustymi słowami, opiszmy krok po kroku sposób ich realizacji.

Zastanówmy się, jak może wyglądać plan i co warto w nim zawrzeć. Powinien być na tyle elastyczny, aby w razie konieczności pozwalał na wprowadzanie ewentualnych zmian. Jeżeli uważamy, że choroba ogranicza nasze możliwości realizacji celów, możemy wtedy zastąpić je innymi. Tak się może stać w przypadku powikłań cukrzycowych, uniemożliwiających realizację podjętych wcześniej postanowień. Bardzo ważna jest umiejętność związana z łatwością zmiany naszego celu dominującego. Należy jednak pamiętać tu o pułapce, jaką jest zbyt częsta zmiana celów, prowadząca w efekcie do braku realizacji jakiegokolwiek z nich. Jeśli jednak nie potrafimy znaleźć dobrego rozwiązania problemu, zmiana na jakiś czas celu dominującego jest wskazana.

Podzielmy na mniejsze kroki

...


...pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF